Jindřichova skála

Informační tabule na Jindřichově skále, únor 2016

Informační tabule na Jindřichově skále, únor 2016

Jindřichova skála se nachází na okraji CHKO Brdy, asi 1 km JJV od obce Malá Víska (okres Beroun). Nadmořská výška tohoto území je cca 588 metrů.

Tento skalní útvar (mrazový srub) vytvořený v kambrických slepencích patří k největším v Brdech. Skalní stěna má výšku až 20 m, její úpatí je složené z mohutných bloků, okolo je kamenné moře, které vzniklo zvětráváním skal.

jindrichskala2Z důvodu bezpečnosti bylo na skále v roce 1910 vybudováno zábradlí. To je odlité v komárovských železárnách z litiny. Zábradlí bylo v roce 2014 rekonstruováno, zničené a odcizené sloupky byly nahrazeny novými, opět litinovými.

Na plošině je od roku 2014 umístěna informační tabule.

Výhled na Valdek

Výhled na Valdek

Název Jindřichova nese skála od začátku 20. století. Jmenuje se po původním majiteli komárovského panství knížeti Heinrichovi z Hanau, kterému patřily zdejší lesy. Dřívější název byl Vísecká skála (podle nedaleké Malé Vísky).

Z Jindřichovy skály je pěkný výhled na údolí Červeného potoka, na zříceninu hradu Valdek na protějším svahu, ale i na kopce Křivoklátské vrchoviny za hradem.

Nechodí sem ale jen turisté, skály slouží i horolezcům. Na vrchol vede přes 50 cest, které mají klasifikaci 4 až 8+.

Starý dub na Jindřichově skále, únor 2016

Starý dub na Jindřichově skále, únor 2016

Na Jindřichově skále nás zaujaly i staré stromy, např. dub na okraji skal nebo borovice bez kůry poskytující bydlení nejen hmyzu. I další dřeviny (modříny, jeřáby) jsou zajímavé – jsou porostlé lišejníky (provazovka, terčovka) a vytvarované působením větru. Rostou zde i jedle, smrky nebo břízy. Lišejníky (dutohlávky, pukléřka islandská) rostou i na zemi a na skalách. Spolu s nimi i brusnice borůvka a brusinka, vřes nebo trávy. Nechybí ani mechy, které porůstají i větve stromů.

Lišejníky

Lišejníky

Podle plánu péče CHKO Brdy na roky 2015-2024, by mělo dojít k vyhlášení Jindřichovy skály jako přírodní památky o rozloze 5 hektarů.

Cesta k Jindřichově skále zatím není značená, ale není složitá. Z Malé Vísky se podél louky vydáte do CHKO Brdy (do kopce, směrem do bývalého VVP). Až vstoupíte do lesa, změní se asfaltová silnice na zpevněnou cestu. Po ní budete pokračovat ještě cca 200 metrů, pak odbočíte doleva na lesní cestu. Po ní už je to k Jindřichově skále jen necelých 500 metrů. Z Malé Vísky je to k Jindřichově skále něco málo přes 1,5 kilometru.

Mohlo by se vám líbit...

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *