Buddhistická stúpa v Těnovicích

Stúpa Těnovice, 31.1.2016

Stúpa Těnovice, 31.1.2016

Nad obcí Těnovice nedaleko Spáleného Poříčí (Plzeň – jih) stojí úplně první buddhistická stavba v České republice.

Stúpa stojí v blízkosti buddhistického Centra pro meditaci v ústraní Těnovice na kopci Těnovická skála (580 m n.m.) a je volně přístupná veřejnosti. Lidé zde mohou meditovat nebo stúpu obcházet po směru hodinových ručiček, což má pozitivní vliv na mysl.

Stavba je sedm metrů vysoká, celá je vytvořená z žulových bloků. Její tvar připomíná sedícího Buddhu.  Má zlatou věžičku, pod níž je umístěna socha Buddhy, která shlíží do údolí a na protější kopce Brdské vrchoviny. Vnitřek stúpy není přístupný, je zaplněn mantrami a odlitky Buddhů. Tvar stavby symbolizuje dokonalost mysli každé bytosti a je i symbolem klidu a míru. Lidé v celém světě ke stúpám přicházejí, aby se splnila přání pro jejich blízké.

Výhled do okolí

Výhled do okolí

Stúpa nad Těnovicemi byla slavnostně inaugurována 14. září 2014, obřad vedl lama Šerab Gjalcchen rinpočhe z Nepálu.V buddhistickém centru, které bylo budováno od roku 1999, se pořádají různé kurzy a meditace, např. letní kurzy navštíví až 2500 lidí.

Místo stojí za návštěvu nejen díky zajímavé stavbě, ale i proto, že je z něj krásný výhled na obec Těnovice, ovocné sady, město Spálené Poříčí i na Brdy, které jsou dnes součástí chráněné krajinné oblasti. Vidět je kopec Kokšín nebo rozhledna Na Skále nad Železným Újezdem.

Budova občerstvení, v době naší návštěvy (31.1.2016) bylo zavřeno

Budova občerstvení, v době naší návštěvy (31.1.2016) bylo zavřeno

Dostupnost: autem do obce Těnovice, ke stúpě je to kousek po silnici směr Záluží a Lučiště a pak doleva do kopce. Parkování je možné u centra Buddhismu Diamantové cesty.

Přes Těnovice vede cyklotrasa 2039.

 

Mohlo by se vám líbit...

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *