Naučná stezka Hradišťský vrch

Z Konstantinových Lázní vede na Hradišťský kopec okružní pětikilometrová Naučná stezka Hradišťský vrch se 6 zastávkami. Stezka je vhodná pro pěší – středně náročný terén a seznámí nás geologickou charakteristikou kopce, s lomem, hradištěm, faunou a flórou.

Panenka Marie ve skále

Panenka Marie ve skále

Stezka začíná u požární nádrže, sem vede žlutá TZ od vlakové a autobusové zastávky. První zastavení je úvodní, informuje o trase stezky, ale také o geologii území. Dál pokračujeme po zelené turistické značce.

Téměř po rovině dojdeme ke 2. zastavení. Zde se dozvíme o hradišti z pozdní doby bronzové, které tu bývalo a o smrčinách.

Třetí tabule informuje o květnatých bučinách, suťových lesích a rostlinách a živočiších, které můžeme potkat.

Trasu si můžeme prodloužit, pokud se vydáme na odbočku po žluté TZ k Panence Marii ve skále. Pěšina nás dovede k poutnímu místu se sochou Panny Marie.

Vyhlídka

Vyhlídka od 4. zastavení

Další zastavení popisuje kamenný val a brány, které chránily hradiště. Odtud je pěkný výhled do okolí. Pokračujeme dál lesem se smrky a borovicemi.

Pátá zastávka podává informace o přírodní rezervaci Hradišťský vrch, která byla vyhlášena na vrcholu a jižním svahu stejnojmenného kopce. Když přijdeme ve správný čas, kvetou okolo hvozdík lesnířimbaba chocholičnatá nebo devaterníky. Je tu i vyhlídka U borovice, vidět můžeme Přimdu nebo Vlčí horu. Po pár metrech se nám naskytne výhled na zatopený lom a v pozadí Krasíkov s kaplí a zbytky hradu a Ovčí vrch s bílou kapičkou. Pokračujeme po cestě po okraji lomu k poslednímu zastavení.

Ostruháček jilmový u lomu, 2009

Ostruháček jilmový u lomu, 2009

Šestá naučná tabule informuje o historii archeologického výzkumu v lokalitě nad lomem a také o čediči a jeho těžbě. K archeologickým nálezům patří zbytky zahloubených obydlí, zbytky zvířecích kostí, střepy keramických nádob nebo ozdob.

Dále pokračujeme po zelené turistické značce zpět k požární nádrži v Konstantinových Lázních, kde je 1. zastavení.

Parkovat můžeme buď u lomu nebo na parkovišti u vlakové a autobusové zastávky.

Do Konstantinových Lázní vedou cyklotrasy 306, 2206 nebo 2220.

Mohlo by se vám líbit...

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *