Naučná stezka Vodní svět

Tabule naučné stezky Vodní svět, květen 2011

Tabule naučné stezky Vodní svět, květen 2011

Máte rádi vodu, bobry a nemáte to daleko na západ Čech? Pak je naučná stezka Vodní svět pro vás ideální.

Naučná stezka Vodní svět se nachází asi 10 kilometrů jihozápadně od Tachova (3 km jižně od Lesné). Seznámí nás s bývalými chovnými rybníčky na Kolmu, přírodní památkou Na Kolmu a jejich obyvateli. Trasa měří asi 2 kilometry a má 5 zastavení. Stezka byla vybudována v roce 2010 Lesy ČR a Správou CHKO Český les.

První zastavení je u bývalé osady Kolm. Historie osady sahá až na konec 16. století, kdy zde byla sklárna, poté od 17. století do roku 1945 dvůr. Zdivo některých staveb je v terénu dodnes patrné. Ve 20. letech 20. století zde byla vybudována soustava rybníčků, které sloužily k chovu prstruhové násady. Tabule popisuje historii osady, je zde zobrazena i hájovna, která dnes už nestojí. V blízkosti cedule je altánek (všimněte si zajímavého stolu v něm) a také stojan na kola.

Pokračujeme po trase NS a za chvíli jsme u rybníka, kde můžeme vidět stopy bobrů.

Další zastavení je u mola, dřevěného chodníčku vedoucího nad hladinu rybníka. Z něj můžeme pozorovat život ve vodě. To co uvidíme, můžeme porovnat s obrázky umístěnými na zábradlí chodníčku. Seznámíme se jak s bezobratlími živočichy (vodoměrka, znakoplavka aj.), tak obratlovci (čolci, žáby).

Bobr okusuje (fotografie není z NS Vodní svět)

Bobr okusuje (fotografie není z NS Vodní svět)

U Mulcerova rybníka je umístěna pozorovatelna bobrů, v níž je lavička a také návštěvní kniha. V ní se dočtete, kolika návštěvníkům se poštěstilo bobra vidět. Bobři jsou aktivnější večer nebo brzy ráno, takže buď musíte počkat na soumrak nebo je třeba si přivstat. Bobry popisuje třetí tabule.

Čtvrté zastavení je u Honzova rybníka. Součástí naučné stezky Vodní svět je i skládačka bobra pro děti (i dospělé). Aby ten, kdo neviděl živého bobra u rybníků neodcházel zklamaný.

Po hrázi rybníka se vracíme zpět na začátek naučné stezky, ale ještě nás čeká poslední zastavení. To je u ptačí pozorovatelny, lavičky, ze které můžete pozorovat vodní ptáky na Honzově rybníce.

Ideální způsob, jak se sem dostat, je využít NS Lesná, která vede po hrázi Honzova rybníku.

V obci Lesná se dá zaparkovat auto, jezdí sem i autobus. Cyklisté sem dojedou po cyklotrase 2138.

Mohlo by se vám líbit...

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *