Zřícenina hradu Krašov

Zřícenina hradu Krašov od řeky, 2011

Zřícenina hradu Krašov od řeky, 2011

Zřícenina hradu Krašova se nachází na skalnatém ostrohu nad levým břehem Berounky, 9 km jihovýchodně od Kralovic (PS). Hrad byl nad Brodesalvským potokem založen před rokem 1232 Jetřichem z rodu Hroznatovců. Poté několik století sloužil k obraně sídelního hradu, takže byl i dodatečně opevňován.

Po roce 1613 už hrad obrannou funkci neplní a byl přestavěn v renesančním stylu. Přistavěny byly dva mlýny, pivovar, pila, sýpky nebo chlévy. Též byly vytvořeny vodní nádrže, zahrady a chmelnice.

V roce 1678 byl hrad koupen opatem plaského kláštera Engelkienem. Nejdřív nebyl obýván, ale v roce 1701 se stal letním sídlem mnichů. Hrad byl upraven v barokním stylu, byly přistavěny dvě kaple.

Když byl v roce 1785 klášter zrušen, hrad začíná chátrat a je rozebírán na stavební materiál.

image001Pak kupuje plaské panství i s hradem kníže K.V.L. Metternich, který dokonce k získávání kamení z hradu použil výbušninu. Kameny ze zdí hradu se pak staly součástí mnoha staveb v okolních obcích, byly použity i k opravě dvora Rohy.

Hrad je v péči Spolku pro ochranu přírodní rezervace a hradu Krašova. Spolek funguje s krátkou přestávkou za socialismu už od roku 1931. Jeho členové zde pořádají různé akce, např. den dětí nebo den historických řemesel. Hrad je denně otevřen celé letní prázdniny (10-18 hod.), jinak příležitostně. Vstupné je dobrovolné. Aktuální informace najdete zde.

Od okraje lesa vede k hradu asi 1,4 m dlouhá naučná stezka Krašov věnující se hradu a jeho okolí. Zřícenina se nachází v Přírodní rezervaci Krašov. Z hradu a jeho okolí je krásný výhled na údolí řeky Berounky.

hrad Krašov, červenec 2006

Hrad Krašov, červenec 2006

K zřícenině hradu Krašov se dostanete po žluté TZ od dvora Rohy u obce Bohy (2,1 km). Vede sem i modrá TZ z obce Bohy (2,5 km, náročnější díky výstupu od řeky) nebo z Kožlan (9,5 km). Po zelené TZ sem dojdete z obce Hlince po 3,5 km cesty.

Kdo pojede autem, může ho zaparkovat buď u dvora Rohy nebo pojede blíž k hradu a auto nechá na okraji lesa.

Od okraje lesa vede k hradu asi 1,4 km dlouhá naučná stezka Krašov věnující se hradu a jeho okolí.

Krásné video z Krašova a okolí naleznete zde.

 

Mohlo by se vám líbit...

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *