Zřícenina hradu Krašov

Zřícenina hradu Krašov od řeky, 2011

Zřícenina hradu Krašov od řeky, 2011

Zřícenina hradu Krašova se nachází na skalnatém ostrohu nad levým břehem Berounky, 9 km jihovýchodně od Kralovic (PS). Hrad byl nad Brodesalvským potokem založen před rokem 1232 Jetřichem z rodu Hroznatovců. Poté několik století sloužil k obraně sídelního hradu, takže byl i dodatečně opevňován.

Po roce 1613 už hrad obrannou funkci neplní a byl přestavěn v renesančním stylu. Přistavěny byly dva mlýny, pivovar, pila, sýpky nebo chlévy. Též byly vytvořeny vodní nádrže, zahrady a chmelnice.

V roce 1678 byl hrad koupen opatem plaského kláštera Engelkienem. Nejdřív nebyl obýván, ale v roce 1701 se stal letním sídlem mnichů. Hrad byl upraven v barokním stylu, byly přistavěny dvě kaple.

Když byl v roce 1785 klášter zrušen, hrad začíná chátrat a je rozebírán na stavební materiál.

image001Pak kupuje plaské panství i s hradem kníže K.V.L. Metternich, který dokonce k získávání kamení z hradu použil výbušninu. Kameny ze zdí hradu se pak staly součástí mnoha staveb v okolních obcích, byly použity i k opravě dvora Rohy.

Hrad je v péči Spolku pro ochranu přírodní rezervace a hradu Krašova. Spolek funguje s krátkou přestávkou za socialismu už od roku 1931. Jeho členové zde pořádají různé akce, např. den dětí nebo den historických řemesel. Hrad je denně otevřen celé letní prázdniny, jinak příležitostně. Vstupné je dobrovolné. Aktuální informace najdete zde.

Od okraje lesa vede k hradu asi 1,4 m dlouhá naučná stezka Krašov věnující se hradu a jeho okolí. Zřícenina se nachází v Přírodní rezervaci Krašov. Z hradu a jeho okolí je krásný výhled na údolí řeky Berounky.

hrad Krašov, červenec 2006

Hrad Krašov, červenec 2006

K zřícenině hradu Krašov se dostanete po žluté TZ od dvora Rohy u obce Bohy (2,1 km). Vede sem i modrá TZ z obce Bohy (2,5 km, náročnější díky výstupu od řeky) nebo z Kožlan (9,5 km). Po zelené TZ sem dojdete z obce Hlince po 3,5 km cesty.

Kdo pojede autem, může ho zaparkovat buď u dvora Rohy nebo pojede blíž k hradu a auto nechá na okraji lesa.

Od okraje lesa vede k hradu asi 1,4 km dlouhá naučná stezka Krašov věnující se hradu a jeho okolí.

Krásné video z Krašova a okolí naleznete zde.

 

Mohlo by se vám líbit...

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *