Vodní hamr Dobřív

hamrDobriv1

Hamr Dobřív za Huťským rybníkem, srpen 2008

Vodní hamr v Dobřívě se nachází pod Huťským rybníkem v obci 7 km jihovýchodně od Rokycan. Tato zajímavá technická stavba je od roku 1963 zařazena mezi české národní kulturní památky a je spravována Muzeem Dr. Bohuslava Horáka.

Původní stavba zde stávala už v 16. století. V roce 1634 byl tehdy dřevěný hamr vypálen švédskými vojsky a obnoven byl až v roce 1657. Pak fungoval až do roku 1702, kdy byl na stejném místě postaven hamr nový. Dnešní budova pochází z 19. století.

Hamr fungoval až do roku 1960, i když poslední čtyři roky už jen jako skladiště.

Dnes je hamr tvořen halou o rozměrech 32 x 12 metrů. Střechu kryjí šindele. Podél celé delší zdi vedou vantroky vodu na vodní kola. Těch bylo původně 5, dnes jsou funkční pouze 3. Pohání nejen zařízení k výrobě kovaného nářadí, ale i generátor elektřiny. Uvnitř haly jsou výhně, brusy, měchy, skružovací stroj, vrtačky, lisy a lehký hamr. Nechybí ani spousta nářadí.

Hamr v Dobřívě, srpen 2008

Vantroky, srpen 2008

Hamr není jen muzeem vybavení, ale v době, kdy přicházejí návštěvníci je hamr i funkční. Kováři před návštěvníky kovají např. hřeby.

V letech 2018-2020 prošel hamr celkovou rekonstrukcí a znovu otevřen byl v červnu 2020. Do prostoru hamru je bezbariérový přístup.

Otevírací doba (2022): od dubna do října, v úterý až neděli od 9 do 17 hodin. Vstupné 90/50 Kč.

Třetí sobotu v květnu se zde koná i Hamernický den s bohatým programem a hlavně ukázkami kovářského řemesla.

Parkovat můžeme např. u restaurace Hamrovka. Cyklisté se sem dostanou po cyklotrase č. 3, pěší turisté po modré turistické značce ze Strašic nebo Mirošova.

Po cestě z parkoviště můžete vidět Švédský most (kamenný most ze 14. století), po něm lze přejít Klabavu a vydat se podél jejího pravého břehu lipovou alejí k hamru. Po levé straně budete mít náhon k původnímu dolnímu hamru.Ten dnes již neexistuje.

V Dobřívě můžete navštívit i Pamětní síň Jindřicha Mošny, českého herce, který sem jezdíval.

Mohlo by se vám líbit...

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *