Rozhledna Na Vrchách – Břasy

Rozhledna Na Vrších, 18.11.2016

Rozhledna Na Vrchách, 18.11.2016

Rozhledna Na Vrchách (někdy Na Vrších) se nachází asi 1 kilometr severozápadně od obce Břasy (okr. Rokycany) v nadmořské výšce 481 metrů. Zpřístupněna návštěvníkům byla v roce 2013.

Rozhledna stojí na místě bývalého vojenského areálu s radarem. Ten zde stával od roku 1984 a sloužil k ochraně vzdušného prostoru státu. Od roku 1992 do roku 1994 tu bylo výcvikové středisko.

Rozhledna je postavená ze dřeva a je vysoká 15,4 metru.

Vyhlídkový ochoz je ve výšce asi 10 metrů nad zemí. Pohodlně sem vystoupáte po 60 schodech. Cestu vám budou osvětlovat světla s čidlem pohybu, takže se neplýtvá energií a ani nemusíte rozsvěcet a zhasínat. Ještě výš než vyhlídka je umístěno zařízení pro přenos dat obce.

Výhled z rozhledny Na Vrších, 18.11.2016

Výhled z rozhledny Na Vrchách, 18.11.2016

Při dobrém počasí uvidíte kopec Radeč, Břasy i Radnice. Ve větší dálce pak klášter Mariánskou Týnici, zříceninu hradu Radyně, město Plzeň nebo pohoří Šumava či Krušné hory. Co máte kterým směrem hledat, vám poradí panoramatické snímky umístěné po celém obvodu vyhlídky. Na památku si můžete otisknout razítko.

Rozhledna je otevřená od dubna do poloviny října od 8 do 20 hodin a mimo sezonu od 8 do 17 hodin. Záleží ale i na počasí. Vstupné se neplatí, resp. je dobrovolné – na vyhlídkové plošině je umístěna kasička.

Rozhledna Na Vrších, 18.11.2016

Rozhledna Na Vrchách, 18.11.2016

Turisty k rozhledně dovede např. modrá TZ z okraje Vranovic. Doporučujeme navštívit naučnou stezku Po stopách důlní činnosti na Břasku, ze které vede na rozhlednu odbočka.

Cyklisté k rozhledně dojedou bez problémů po silnici nebo modré TZ. Stojan na kola je k dispozici.

Autem se dostanete téměř k rozhledně. Z Břas jedete po silnici 232 směrem na Liblín a hned za značkou konec obce zahnete doleva. Silnička povede podél domů a za chvíli se začne zdvihat do kopce. Dojedete k domu s pečovatelskou službou, kde ale parkovat nebudete. Parkoviště pro návštěvníky rozhledny je ještě o pár metrů dál.

 

Zdroje uvedené ve zdrojích, web obecbrasy.cz a informační tabule u rozhledny.

Mohlo by se vám líbit...

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *