Přírodní rezervace Hruboskalsko

Zámek Hrubá skála, 28.7.2016

Přírodní rezervace Hruboskalsko se nachází asi 4 km jihovýchodně od Turnova. PR leží na území CHKO Český ráj, cca mezi Hrubou skálou, hradem Valdštejnem a Lázněmi Sedmihorky. Předmětem ochrany je “nejvýznačnější pískovcové skalní město Českého ráje” (AOPK, 2008).

Chráněné území zde bylo vyhlášeno v roce 1998 a má rozlohu 219,2 hektaru. Nadmořská výška se pohybuje mezi 260 a 421 metry.

Pískovce v území tvoří nejen skalní věže (až 55 metrů vysoké), skalní brány a tunely, ale i jeskyně. Skály jsou dozdobené voštinami, solnými květy, římsami či okny.

Nejznámějšími skalními útvary v Hruboskalsku jsou Kapelník s Kapelou. Ideální výhled na ně nabízí vyhlídka Na Kapelu na červené TZ. K dalším skalám patří Maják nebo Dračí skály. Ve Dračích skalách se natáčely filmy Princ Bajaja nebo Jak dostat tatínka do polepšovny.

Pokud půjdete po zelené TZ ze zámku Hrubá skála do Lázní Sedmihorky nemůžete minout chladnou Zámeckou rokli. Dostanete se do ní Myší dírou, úzkým průchodem s vytesanými schody.

V nižších partiích PR Hruboskalsko najdete prameny (Felixův, Josefův aj.), které byly dříve používané k procedůrám v Lázních Sedmihorky.

Kapelník s Kapelou v PR Hruboskalsko, 28.7.2016

Většina území je zalesněná. Na skalách jsou zachované reliktní bory s borovicí lesní (Pinus sylvestris) popř. borové doubravy. Ve vlhčích roklích najdeme kyselé bučiny, u Lázní Sedmihorky i olšiny a prameniště s přesličkou největší (Equisetum telmateia). Okolo rybníčků jsou porosty vysokých ostřic. U Valdštejna je malá louka. Nechybí ani les vysázený člověkem s borovicí lesní, smrkem, dubem červeným nebo borovicí vejmutovkou.

Chráněným druhem území je silně ohrožená kapradina vláskatec tajemný (Trichomanes speciosum).

Z živočichů můžeme jmenovat čápa černého, včelojeda lesního, ořešníka kropenatého nebo vrápence malého. Skalní město tvoří ideální podmínky pro hnízdění ptáků a přezimování netopýrů.

Skály jsou hojně využívané horolezci.

Součástí Hruboskalska je i arboretum Bukovina. PR Hruboskalsko se překrývá i s EVL Podtrosecká údolí.

Turistům doporučujeme prohlídku skal po Naučné stezce Hruboskalsko (7,5 km). Stezka začíná u Lázní Sedmihorky a vede po modré TZ kolem pramenů do skal, kolem Kapelníka, pak vystoupá na rozcestí U Kavčin. Další část trasy je pohodlná, vede po širší cestě přes soustu vyhlídek (U Lvíčka, Na Kapelu) až pod Hrubou skálu. Odtud se sejde zpět do Sedmihorek.

Cestu si lze trochu prodloužit až k hradu Valdštejn. Doporučujeme nevynechat u Adamova lože odbočku na Zámeckou nebo Mariánskou vyhlídku (po žluté TZ), ze které je krásně vidět zámek Hrubá skála.

Parkování je možné přímo u zámku Hrubá skála, v lázních Sedmihorky nebo v Pelešanech pod hradem Valdštejn. Parkoviště jsou placená.

Autobusy jezdí do Pelešan i Sedmihorek a Hrubé skály.

Zdroj (kromě uvedených ve zdrojích):

AOKP (2008). Plán péče o PR Hruboskalsko [online] [cit. 2017-02-19]. Dostupné z: http://drusop.nature.cz/ost/archiv/plany_pece/ug_file.php?FULLTEXT_UPLOAD=&RECORD_ID=22572

Mohlo by se vám líbit...

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *