Muzeum panenek a medvídků pod Troskami

Muzeum panenek a medvídků pod Troskami, červenec 2010

Muzeum panenek a medvídků pod Troskami, červenec 2010

Muzeum panenek a medvídků pod Troskami se nachází v obci Troskovice v Českém ráji a je jediné svého druhu v České republice. Muzeum je vyhledávaným cílem hlavně děvčátek a žen, ale ani muži se tu nudit nebudou.

Na úvod Vám paní u pokladny pustí DVD, které seznamuje s historií muzea a s významnými exponáty. Pak už se můžete kochat sami. Expozice čítá více než 2000 exponátů (prosinec 2015), nejstarší pochází z roku 1840, nejnovější jsou panenky současné, tzv. umělecké, reborn panenky. Tyto panenky nejsou na hraní pro děti, ale ztvárňují dokonalé kopie miminek.

Každý si zde přijde na své, ve vitrínách najdete panenky z různých materiálů (plast, porcelán, textil), panenky s historií – panenku, která prošla koncentračním táborem, panenku určenou jako dárek pro Hanu Benešovou a další. Nesmíme zapomenout ani na panenky filmové, své místo tu má i hororová Chucky, ale je zamčená ve sklepě, za mříží. Nejnovějším exponátem muzea je E.T. mimozemšťan v životní velikosti.

Asi nejzajímavější je expozice Novorozenecké oddělení – miminka, panenky, které vypadají jako živé. Leží v postýlkách, ty nedonošené v inkubátorech, některé mají opruzeniny, jiné i slintají. Některé reborn panenky jsou i k prodeji.

O kousek dál jsou vystaveny panenky vyrobené podle vzoru známých osobností, v roce 2010 zde byly k vidění Charlottka Gottová, Sasha Obama nebo Michael Jackson.

V roce 2021 je novinkou Muzea panenek a medvídků pod Troskami panenka Archie, portrétní panenka syna vévodkyně Meghan a prince Harryho.

Muzeum je otevřeno od června do září, aktuální otevírací dobu si ověřte zde. Vstupné 140,- Kč dospělí, 100 Kč děti. Vedle muzea je parkování zdarma. (Údaje z ledna 2023.)

Adresa: Muzeum panenek a medvídků pod Troskami, Naďa Šimková, Troskovice 40, 512 43

Mohlo by se vám líbit...

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *