Muzeum panenek a medvídků pod Troskami

Muzeum panenek a medvídků pod Troskami, červenec 2010

Muzeum panenek a medvídků pod Troskami, červenec 2010

Muzeum panenek a medvídků pod Troskami se nachází v obci Troskovice v Českém ráji a je jediné svého druhu v České republice. Muzeum je vyhledávaným cílem hlavně děvčátek a žen, ale ani muži se tu nudit nebudou.

Na úvod Vám paní u pokladny pustí DVD, které seznamuje s historií muzea a s významnými exponáty. Pak už se můžete kochat sami. Expozice čítá více než 2000 exponátů (prosinec 2015), nejstarší pochází z roku 1840, nejnovější jsou panenky současné, tzv. umělecké, reborn panenky. Tyto panenky nejsou na hraní pro děti, ale ztvárňují dokonalé kopie miminek.

Každý si zde přijde na své, ve vitrínách najdete panenky z různých materiálů (plast, porcelán, textil), panenky s historií – panenku, která prošla koncentračním táborem, panenku určenou jako dárek pro Hanu Benešovou a další. Nesmíme zapomenout ani na panenky filmové, své místo tu má i hororová Chucky, ale je zamčená ve sklepě, za mříží. Nejnovějším exponátem muzea je E.T. mimozemšťan v životní velikosti.

Asi nejzajímavější je expozice Novorozenecké oddělení – miminka, panenky, které vypadají jako živé. Leží v postýlkách, ty nedonošené v inkubátorech, některé mají opruzeniny, jiné i slintají. Některé reborn panenky jsou i k prodeji.

O kousek dál jsou vystaveny panenky vyrobené podle vzoru známých osobností, v roce 2010 zde byly k vidění Charlottka Gottová, Sasha Obama nebo Michael Jackson.

V roce 2016 je novinkou Muzea panenek a medvídků pod Troskami panenka britské princezny Charlotte, která má svoji speciální komnatu, která ale není součástí běžné prohlídkové trasy.

Muzeum je otevřeno od května do září od 10 do 16 hodin. Vstupné 120,- kč dospělí, 80 Kč děti. Vedle muzea je parkování zdarma. (Údaje z roku 2020.)

Adresa: Muzeum panenek a medvídků pod Troskami, Naďa Šimková, Troskovice 40, 512 43

Mohlo by se vám líbit...

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *