Drábské světničky

Výhled z Drábských světniček, 8.5. 2017

Zřícenina hradu Drábské světničky se nachází v Příhrazských skalách, 4,5 kilometru severovýchodně od Mnichova Hradiště (okres Mladá Boleslav).

Hrad byl vybudován ve 12. až 13. století na sedmi skalních blocích Příhrazských skal. Ve skalách byly vytesány místnosti, chodby, propojeny byly dřevěnými můstky. Ze dřeva byly i místnosti, které se nacházely na vrcholu skal. Do dnešní doby se ale nedochovaly. Největší místností hradu je tesaná kaple s oltářem a kamennou lavicí.

Po husitských válkách byl hrad opuštěn a poté zaniká. V době třicetileté války se tu schovávali vesničané, za II. světové války partyzáni.

Od roku 1958 jsou Drábské světničky kulturní památkou. Dnes jsou spravované Lesy ČR, s. p. Bývaly volně přístupné (výstup na skály nedoporučujeme lidem se závratěmi), ale dnes je vyhlídkový okruh uzavřen z důvodu zajištění ochrany a péče o památku. Skalní bloky s místnostmi jsou propojené pomocí kovových i tesaných schodů a kovových můstků se zábradlím. Je odtud krásný výhled nejen na okolní obce (Mnichovo Hradiště, Březina, Žďár a další), ale i na největší rybník Českého ráje Žabakor. Za příznivého počasí uvidíte i Ještěd nebo hřebeny Krkonoš.

Výhled z Drábských světniček, 8.5. 2017

U světniček je pro turisty připraven altán s posezením. Od roku 2017 (nebo konce roku 2016?) je přístup ke světničkám z východu nově zrekonstruován a místo sešplhávání po pískem pokrytých kamenech jdeme pohodlně po dřevěném chodníčku a schodech.

Dostanete se sem po modré TZ z Dnebohu (parkoviště Dneboh – Kavčiny) po asi 800 metrech stoupání.

Delší procházka, ale snadnějším terénem je též po modré (červené) TZ z parkoviště Na Krásné vyhlídce (1,3 km). Odtud se dá jít pěšky, nechodící děti ale dejte raději do šátku nebo nosítka. (I s terénním kočárkem se dá cesta zvládnout, ale nedojdete až do prostoru přímo u světniček – překážkou jsou schody.) Na Krásné vyhlídce je restaurace s celoročním provozem (více info zde).

Vlak vás doveze do obce Březina, odkud je to na zříceninu asi 2,5 kilometru po žluté ( ke Studenému průchodu) a poté po modré nebo červené  TZ.

Náročnější turisté jistě ocení asi 16 km dlouhou okružní trasu z Příhraz nebo Zásadky (mapa zde), která prochází kolem nejzajímavějších míst Příhrazských skal. Naše trasa zahrnuje i hrad Valečov, ale ten lze vynechat a trasu tak zkrátit.

Chcete-li vidět, jak vypadaly Drábské světničky v minulosti, vydejte se na prohldíku zámku v Mnichově Hradišti. Tady mají model hradu Drábské světničky.

Mohlo by se vám líbit...

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *