Kadovský viklan

Kadovský viklan, 15.4.2018

Přírodní památka Kadovský viklan se nachází na východním okraji obce Kadov (okr. Strakonice), asi 8 km JZ od Blatné. Chráněné území bylo vyhlášeno na ploše o rozloze 0,1133 ha v roce 1985. Nadmořská výška území je 508 m n.m.

Na kopečku tvořeném skalním výchozem granodioritu (hlubinná vyvřelina) je několik kamenných bloků vzniklých selektivním zvětráváním. Jen jeden z nich lze ale označit za viklan. Ten je s podložím v kontaktu jen malou plochou. Má rozměry 3,5 x 3,5 x 1,5 metru a hmotnost cca 29 tun. Jak už název napovídá, bylo by při vynaložení určité síly možné kámen rozhýbat.

Kadovský viklan, který je považován za jeden z největších v ČR, byl už několikrát shozen a vrácen zpět. Poprvé se tak stalo v roce 1893 a až do roku 1983 nebyl navrácen na původní místo. Dokonce nese stopy snahy kameníků o rozbití. V roce 1983 pomohl vrátit kámen na správné místo pomocí dřevěného náčiní Ing. Pavel Pavel ze Strakonic. Naposledy byl viklan umisťován do ideální polohy v roce 2003.

Kamenné bloky jsou porostlé lišejníky. V okolí viklanu rostou duby, v podrostu silenka nicí, kakost smrdutý nebo lipnice hajní. K jarním efemerům patří osívka jarní.

Kadovský viklan leží na trase Naučné stezky okolím viklanu.

Do obce jezdí autobusy, auto můžete nechat zaparkované vedle obecního úřadu – k viklanu je to pak asi 30 metrů.

Občerstvení – restaurace v bývalé škole u kostela.

 

Mohlo by se vám líbit...

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *