Besedické skály

Besedické skály

Besedické skály, 2010

Besedické skály se nacházejí na svazích vrchu Sokol jihovýchodně od Malé Skály (okres Jablonec nad Nisou). Dvě skalní města se rozkládají až 300 m nad řekou Jizerou. Pískovcové skály zvětrané do zajímavých tvarů jsou součástí CHKO Český ráj.

Skalní město Kalich leží na jižním svahu Sokola, blíž obce Besedice, po níž je celý skalní komplex pojmenovaný. Z Vysoké skály se nám naskytne výhled na vrch Kozákov. Ve skalách můžeme najít Památník odboje a obětem okupace v letech 1938 – 1945 nebo modlitebnu s oltářem a vytesaným kalichem a letopočtem 1634.

Největším skalním městem je Chléviště, nazvané podle toho, že tu místní schovávali dobytek v nepříznivých obdobích. Skalní věže Chléviště dosahují výšky až 20 m, ze skalních vyhlídek Kinského, Husníkovy či Hořákovy je pěkný výhled do údolí řeky Jizery, na Vranovský hřeben s Pantheonem a na Ještěd. Je tu i jeskyně Matěje Krocínovského, pojmenovaná po knězi, který se zde údajně ukrýval, nebo sluj Václava Sadovského, který se tu schovával v době třicetileté války.

image001K Besedickým skalám se dostaneme po červené TZ z Malé Skály nebo z Besedic.

Mohlo by se vám líbit...

1 odpověď

  1. 29.12.2016

    […] Klokočské i Betlémské skály nabízejí soustu vyhlídek, které poskytnou krásné pohledy na Besedické skály, Suché skály, Ještěd, Kozákov i další zajímavá […]

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *