Zřícenina hradu Vlčtejn

Vlčtejn 20.5.2018

Zřícenina hradu Vlčtejn se nachází nad stejnojmennou obcí 4,5 kilometru severozápadně od města Blovice (Plzeň-jih). Stojí na buližníkové skále. Jeho název vychází z německého “Wildenstein” (Divoká skála), který se změnil na český Vildštejn a poté na Vlčtejn.

První zmínka o Vlčtejně pochází už z roku 1284. To zde stával dřevěný hrad postavený Holenem z Vlčtejna. Dnešní kamenná stavba ale pochází až ze 14. století, kdy byla vybudována Rožmberky. V roce 1421 dobyli hrad husité v čele se Svojšem ze Zahrádky. Poté se střídají majitelé a v 17. století přestává být hrad obýván a začíná chátrat. Na začátku 19. století byl opraven a zastřešen centrální palác, který se zachoval do dnešní doby. Kromě něj se zachovala i část hradeb a příkopů. Část materiálu ale byla v 19. století použita na stavbu silnice.

Palác má délku 20 metrů a šířku 9 metrů a dnes do něj vystoupáte po kovových schodech. Další opravy proběhly ve 40. letech 20. století.

Vlčtejn 20.5.2018

Od roku 1958 je na seznamu kulturních památek ČR.

Hrad je volně přístupný veřejnosti. Z paláce je výhled na Blovice a okolí.

Parkování je možné pod hradem. Pokud se sem chcete vydat veřejnou dopravou, tak 200 metrů od hradu je zastávka autobusu a vlaková zastávka je ve Zdemyslicích (2 km po modré TZ). Občerstvení je ve všední dny a v sobotu možné v Baštírně na Vlčtejně, která je u hlavní silnice (E49).

 

Mohlo by se vám líbit...

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *