Hrad Rabí

Rabí

Rabí

Hrad Rabí, největší zříceninu u nás, najdeme v předhůří Šumavy, na půli cesty mezi Horažďovicemi a Sušicí. Hrad stojí na vápencovém kopci nad obcí Rabí.

Název hradu i přilehlé obce může být odvozen z německého Raben – krkavec, od slova raubíř – zlatokop a nebo zkomolením slova vrabec (Vrabčí vrch – Vrabí – Rabí).

Hradní věž pochází už asi ze 13. století, jejím úkolem bylo chránit obchodní stezku ze Sušice do Horažďovic a také rýžoviště zlata na Otavě.

Na přelomu 14. a 15. století byl hrad přestavěn a opevněn. V letech 1420 a 1421 dobyli hrad husité v čele s Janem Žižkou. Ten zde přišel o druhé oko.

Po požáru na počátku 18. století sloužil hrad jako zdroj stavebního materiálu. Od té doby chátral až do roku 1920, kdy hrad koupil Spolek pro zachování uměleckých, historických a přírodních památek. Od roku 1945 je hrad majetkem státu, v roce 1978 byl vyhlášen Národní kulturní památkou.

image003Hrad je přístupný (dle webu hradu, listopad 2018) od dubna do října. Duben a říjen jen o víkendu, jinak denně mimo pondělí.

Nejstarší částí hradu je 26 metrů vysoký donjon. Tato obytná i obranná věž stojí v jižní části komplexu. Pod ní je malé nádvoří s hlubokou kašnou. Mohutná je i stavba Břeňkova paláce, na němž byla vybudována vyhlídková terasa. Hradní sklepy vás překvapí přírodní krápníkovou výzdobou a expozicí kachlí. Rozsáhlé hradby hradu prý měří 9 kilometrů.

Součástí hradu je i pozdně gotický kostel Nejsvětější Trojice, z nějž návštěvníci v současné době uvidí pouze podzemí. Nadzemní část se upravuje.

Navštívit lze hradní interiéry (konírna, sklepení, palác), 2 nádvoří, vyhlídkovou terasu a 26 m vysokou vyhlídkovou věž. Bez průvodce si můžete prohlédnout podzemí kostela Nejsvětější Trojice, kde se konají výstavy, a nádvoří hradu.

Hrad Rabí, srpen 2018

Od května do srpna se na hradě můžeme setkat se sokolníky.

Hrad Rabí v dokumentu ČT – Minuta z přírody.

Návštěvníci se k hradu dostanou po žluté turistické značce z náměstí v obci Rabí, kde je i parkoviště. Cyklisté sem dovede cyklotrasa 2084.

Na Rabí vede cesta i po vodě. V létě spousta vodáků sjíždí řeku Otavu. Od mostu pod obcí vede na hrad žlutá TZ.

Mohlo by se vám líbit...

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *