Hrad Rabí

Rabí

Rabí

Hrad Rabí, největší zříceninu u nás, najdeme v předhůří Šumavy, na půli cesty mezi Horažďovicemi a Sušicí. Hrad stojí na vápencovém kopci nad obcí Rabí.

Název hradu i přilehlé obce může být odvozen z německého Raben – krkavec, od slova raubíř – zlatokop a nebo zkomolením slova vrabec (Vrabčí vrch – Vrabí – Rabí).

Hradní věž pochází už asi ze 13. století, jejím úkolem bylo chránit obchodní stezku ze Sušice do Horažďovic a také rýžoviště zlata na Otavě.

Na přelomu 14. a 15. století byl hrad přestavěn a opevněn. V letech 1420 a 1421 dobyli hrad husité v čele s Janem Žižkou. Ten zde přišel o druhé oko.

Po požáru na počátku 18. století sloužil hrad jako zdroj stavebního materiálu. Od té doby chátral až do roku 1920, kdy hrad koupil Spolek pro zachování uměleckých, historických a přírodních památek. Od roku 1945 je hrad majetkem státu, v roce 1978 byl vyhlášen Národní kulturní památkou.

image003Hrad je přístupný (dle webu hradu, únor 2022) od dubna do října. Říjen jen o víkendu, jinak denně mimo pondělí. V zimě lze sjednat prohlídky pro 15 a více osob.

Nejstarší částí hradu je 26 metrů vysoký donjon. Tato obytná i obranná věž stojí v jižní části komplexu. Pod ní je malé nádvoří s hlubokou kašnou. Mohutná je i stavba Břeňkova paláce, na němž byla vybudována vyhlídková terasa. Hradní sklepy vás překvapí přírodní krápníkovou výzdobou a expozicí kachlí. Rozsáhlé hradby hradu prý měří 9 kilometrů.

Součástí hradu je i pozdně gotický kostel Nejsvětější Trojice, z nějž návštěvníci v současné době uvidí pouze podzemí. Nadzemní část se upravuje.

Navštívit lze hradní interiéry (konírna, sklepení, palác), 2 nádvoří, vyhlídkovou terasu a 26 m vysokou vyhlídkovou věž. Bez průvodce si můžete prohlédnout podzemí kostela Nejsvětější Trojice, kde se konají výstavy, a nádvoří hradu.

Hrad Rabí, srpen 2018

Od května do srpna se na hradě můžeme setkat se sokolníky.

 

Návštěvníci se k hradu dostanou po žluté turistické značce z náměstí v obci Rabí, kde je i parkoviště. Cyklisté sem dovede cyklotrasa 2084.

Na Rabí vede cesta i po vodě. V létě spousta vodáků sjíždí řeku Otavu. Od mostu pod obcí vede na hrad žlutá TZ.

Mohlo by se vám líbit...

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *