Rozhledna Bílá hora

rozhledna Bílá hora

rozhledna Bílá hora, srpen 2011

Bílá hora (557 m n. m.) je kopec tyčící se mezi městy Štramberk a Kopřivnice (okres Nový Jičín). Název Bílá hora pochází z doby, kdy vrch nebyl zalesněný, bílou barvu vytváří pískovce a jílovce karpatského flyše. Na jeho vrcholu je postavena stejnojmenná rozhledna.

Na Bílou horu se dostaneme po modré turistické značce jak z Kopřivnice, tak ze Štramberka. K rozhledně vede odbočka od rozcestníku Bílá hora, vede tudy i Lašská naučná stezka – Štramberk. Dostaneme se sem i od sochy panny Marie nad Štramberkem, odtud vede k rozhledně klikatá Sluneční (Měsíční) stezka lemovaná 12 znameními zvěrokruhu.

Rozhledna byla postavena v roce 2000, ale byla záměrem už na počátku 20. století jako památník na 1. sv. válku. Rozhledna má tvar DNA – spirály života. Je vysoká 43 metrů, návštěvníci mohou vystoupat do 26 metrů. Má 136 schodů, 109 kovových a 27 betonových. Z věže je téměř kruhový rozhled, při hezkém počasí dohlédneme do Ostravy, na Lysou horu nebo na vrcholy Jeseníků.

rozhledna Bílá hora - výhled

rozhledna Bílá hora – výhled

image003

Bílá hora – výhled

Rozhledna je otevřena od května do října, od úterka do neděle od 9:00 do 18:00 hodin. Vstupné pro dospělé činí 30 Kč, pro děti od 6 let a studenty 20 Kč (rok 2023).

 

Mohlo by se vám líbit...

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *