Praha – brdská osmistovka

Praha, 5.3.2016

Meteorologický radar na Praze, 5.3.2016

Vrch Praha (někdy zvaný Pragerberg) je se svojí nadmořskou výškou 862 metrů druhou nejvyšší horou Brdské vrchoviny. Leží asi 2 km SSZ od obce Nepomuk nedaleko Rožmitálu pod Třemšínem (okres Příbram).

Název Praha pravděpodobně vznikl v době národního obrození, kdy čeští budiči cítili potřebu pojmenovat některý z vrcholů podle hlavního města. Mimochodem jeden z vrcholů nedalekého radečského hřebenu nese název Brno. Další teorií je odvození názvu od “prahovitého” tvaru kopce, který se stupňovitě svažuje na tři světové strany.

Vrchol Praha byl dlouhou dobu vojensky využíván a turistům tak zapovězen. Za II. světové války zde měli nacisté svoje radary a odposlouchávací zařízení. Po válce se území stalo součástí Vojenského výcvikového prostoru Brdy a nebylo přístupné veřejnosti. V lednu 2016 se však z většiny střední Brd vojáci stáhli, Brdy byly vyhlášeny chráněnou krajinnou oblastí a včetně Prahy se tak turistům znovu otevřely.

Důvody, proč se sem vydat, rozhodně jsou. Přímo na vrcholu stojí od roku 2000 šedesát metrů vysoká věž, která tvoří dominantu kraje. Na ní je umístěn meteorologický radar, televizní vysílač a další zařízení. Radar slouží ke zjišťování srážkové oblačnosti a spolu s radarem na vrchu Skalky (535 m n.m.) u Prostějova pomáhá zjišťovat, kde aktuálně prší a kolik srážek na naše území spadlo.

Výhled z Prahy, říjen 2016

Výhled z Prahy, říjen 2016

Stavba je vidět z velké dálky a podle ní jinak nevýraznou Prahu, která je součástí hřebene Peterák – Praha – Malá Praha – Malý Tok, poznáte.

Byl by odtud krásný výhled (až na Alpy), ale bohužel stavba není přístupná. O výhled ale úplně nepřijdete. Ze žluté turistické trasy vede přímo na vrcholu asi dvousetmetrová odbočka směrem na sever k Pražské vyhlídce. Ta vám poskytne parádní výhled na skoro celé severozápadní Čechy. Koukáte-li raději na jih, na jižním svahu Prahy se pokochejte Čákovou vyhlídkou. K ní však vede jen kamenitá neznačená vyšlapaná pěšina.

Praha, 5.3.2016

Praha, 5.3.2016

A kudy na Prahu? Např. z Nepomuka, v jehož horní části můžete nechat auto a je zde i občerstvení. Doporučujeme cyklotrasu 8190, na rozcestí pak lesní cestou doleva  a hřebenovkou přes Malý Tok (844 m n.m.) až ku Praze. U Malého Toku je i vyhlídkové místo. A abyste nešli z Prahy stejnou cestou zpět, vydejte se po asfaltu z kopce dolů a po chvíli zahněte doleva (cesta po 100 m povede podél drátů). Trasa měří asi 7,8 kilometru. Vede sem také výše zmíněna žlutá trasa KČT, která spojuje modrou z Nepomuku a modrou od Padrťských rybníků.

 

Mohlo by se vám líbit...

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *