Krásenský vrch

Krásenská rozhledna

Krásenská rozhledna, listopad 2008

Nedaleko města Horní Slavkov, nad obcí Krásno se nachází Krásenský vrch. Na jeho vrcholu byla postavena rozhledna.

Krásenský vrch, který je jedním z dominantních bodů Slavkovského lesa, jeho nadmořská výška činí 777 metrů. Území má ráz paroviny z níž vyčnívají zalesněné výšiny. Podloží je tvořeno starohorní rulovou krou.

V letech 1933 – 1935 byla na vrchu postavena kamenná rozhledna (podle plánů sochaře Williho Russe a architekta Fritze Hoffmanna). Protože se stavěla v době hospodářské krize, pracovalo na ní 25 nezaměstnaných. Rozhledna je zajímavá především vnějším spirálovým schodištěm. Krásenská rozhledna je 25 metrů vysoká a schodiště má 120 schodů. Na vrcholu jsou orientační tabulky – keramické destičky s panoramatickými kresbami výhledu. Za pěkného počasí jsou z rozhledny vidět Doupovské hory, Tepelská vrchovina a nevyšší vrcholy Slavkovského lesa.

V době II. světové války nesla rozhledna jméno Adolfa Hitlera a ještě dnes se jí někdy říká Hitlerka. Dříve tu býval hostinec s tanečním parketem, ten byl ale už v 50. letech zbořen.

Pod Krásenským vrchem se vine Dlouhá stoka, umělý vodní příkop dlouhý 24,2 km. Sloužil k zásobování krásenských a slavkovských cínových dolů vodní energií a dřevem.

Rozhledna je volně přístupná veřejnosti.

Rozhled směrem na východ

Rozhled směrem na východ

Doprava: Autem dojedeme až k parkovišti nad Krásnem (kousek od hřbitova) nebo můžeme zastavit v Krásně a k rozhledně dojít po žluté turistické značce. Vlakem se dostaneme jen do Horního Slavkova, odtud musíme asi 6 km pěšky (po žluté značce).

 

Mohlo by se vám líbit...

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *