Národní přírodní rezervace Radhošť

NPR Radhošť, 2011

Okraj NPR Radhošť, 2011

Národní přírodní rezervace Radhošť (vyhlášená 1989) se nachází na severním svahu vrchu Radhošť (1129 m n.m.), 3,5 km od Trojanovic (okres Nový Jičín).

Předmětem ochrany území o rozloze 145 ha jsou porosty vrcholových partií hory Radhošť, které jsou vystaveny extrémnímu klimatu.

Jsou zde acidofilní bučiny a jedliny, kde rostou buky, javor klen, jedle bělokorá, v podrostu bika bělavá, kapradina bukovinec osladičovitý nebo brusnice borůvka.

V nejvyšších polohách rostou kapradinové smrčiny se smrky, jeřábem ptačím, papratkou horskou, sedmikvítkem evropským nebo čípkem objímavým.

Nacházejí se tu i vysokobylinné nivy (kamzičník rakouský, mléčivec alpský nebo kýchavice bílá), na suti měsíčnicové javořiny, které v podrostu mají měsíčnici vytrvalou, sněženku podsněžník, zapalici žluťuchovitou, dymnivku dutou nebo kyčelnici žláznatou).

Na dřevinách při okraji rezervace můžeme pozorovat jejich poškození větrem, sněhem nebo námrazou. Jsou zakrslé, rostou jen jedním směrem nebo mají různě poškozené větve.

Žijí zde ptáci, např. holub doupňák, krkavec velký, kos horský, jeřábek, sluka nebo lejsek malý, ze savců myšivka horská, jezevec, srnec, jelen, vzácně rys. Na slunných místech (např. na hřebenové cestě na okraji NPR) můžete vidět ještěrku živorodou (Lacerta vivipara) nebo zmiji obecnou (Vipera berus).

NPR Radhošť je veřejnosti přístupná pouze po značených cestách. Okrajem rezervace vede modrá TZ Pustevny – Radhošť – sedlo Pindula, červená TZ z Rožnova pod Radhoštěm, zelená TZ z Trojanovic nebo Dolní Bečvy. Po hřebeni Radhoště vede i NS Radegast.

 

Mohlo by se vám líbit...

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *