Nevřeň – Centrum Caolinum, naučná stezka i důlní expozice

Důl Nevřeň, 19.7.2019

Máte rádi podzemní prostory? Jezdíte na místa natáčení filmů nebo pohádek? Nebo je Vám v létě venku horko? Pak je pro Vás Nevřeň ideální místo k návštěvě.

Nevřeň je malá obec asi 12 km severozápadně od Plzně, v jejím okolí probíhala v minulosti povrchová i podpovrchová těžba kaolinu a uhlí. V roce 2014 zde bylo otevřeno multifunkční společenské Centrum Caolinum.

Hlubinná těžba kaolinu, která v Česku probíhala jen na dvou místech, začala v Nevřeni v roce 1870. Kvůli nekvalitnímu ložisku a problémům s dopravou suroviny ale byla brzy zastavena. Dlouho se uvažovalo o zpřístupnění dolu, ale až do nedávna se tak nestalo. Až po natáčení pohádky Čertí brko v roce 2018 se vše dalo do pohybu. Filmaři se do podzemí museli dostat novým vchodem a ten posloužil pro vybudování současného vstupu. Důl byl otevřen 15. června 2019 a od té doby přivítal už spoustu návštěvníků. Ti zde v průběhu cca hodinové prohlídky uvidí nejen nástroje, které se používaly k dobývání kaolinu, ale i pozůstek úzkokolejky, kterou se vytěžený materiál odvážel. Nejen děti jistě potěší rekvizity, které zde byly ponechány po natáčení filmu.

Důl Nevřeň – velký sál, 19.7.2019

Prohlídky dolu Nevřeň jsou možné od dubna do listopadu po předchozím objednání nebo v termínech prohlídek. Vstupné je 170/120/100 Kč. Aktuální informace sledujte na webu Centra Caolinum Nevřeň zde.

Vstup do dolu se nachází necelý kilometr od centra obce a vede k němu Naučná stezka POD ZEMÍ. Milovníkům lesních plodů doporučujeme návštěvu v období zrání borůvek a brusinek nebo růstu hub.

Centrum Caolinum nabízí expozici hlubinné těžby kaolinu, výukový program pro školy, venkovní dětské hřiště, občerstvení, pronájem přednáškového sálu i konání kulturních akcí.

Dostanete se sem autem (parkování v centru obce) nebo autobusem. Vede tudy i cyklotrasa 2293. Občerstvit se můžete v Cetru Caolinum, v obci je i obchod a hospoda.

Mohlo by se vám líbit...

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *