Vodopád Dírka

Vodopád Dírka, 2015

Vodopád Dírka, 2015

Vodopád Dírka se nachází na Díreckém potoce, kousek od jeho soutoku s řekou Berounkou. Místo leží necelý kilometr jihovýchodně od obce Darová (okres Rokycany).

Dírecký potok protéká po bazaltovém podloží a vodopád na něm leží v nadmořské výšce 295 metrů.

Vodopád patří k nejvyšším a nejkrásnějším na Plzeňsku. Je vysoký více než 3 metry a má poměrně vyrovnaný průtok (v průměru 30 l/s), protože do Díreckého potoka tečou vody z dolů po těžbě černého uhlí a pyritových břidlic u Břas.

Nejjednodušší přístup k vodopádu je od Darovanského dvora po červené TZ, ze které po 400 metrech uhneme u mostku vlevo na pěšinu, která vede po proudu Díreckého potoka. Po cca 200 metrech jsme na místě. Sestup z pěšiny pod vodopád je poněkud náročnější, vede po nezpevněném příkrém svahu, takže po dešti nebo v zimě může být i dost nebezpečný.

Vodopád Dírka, 2015

Dírecký potok nad hlavním vodopádem, 2015

Další možností je spojit návštěvu vodopádu s procházkou okolo Berounky. To doporučujeme nechat auto v obci Sedlecko a po červené TZ se vydat dál. Půjdete okolo Korečnického mlýna, podíváte se na přívoz v Nadrybech, vystoupáte do lesa nad Darovanským dvorem a sejdete k mostku na Díreckému potoku a po pěšině podél potoka dojdete k vodopádu. Cesta tam i zpět měří 10 kilometrů. Větší dobrodruzi vybavení GPS mohou jít i mimo značené trasy a cestu si zkrátí.

Původně se dalo dojít k vodopádu pohodlně podél řeky, vedla tudy i červená TZ. Nový majitel mlýna pod vodopádem vybudoval plot – nechce pohyb turistů po svých pozemcích, takže trasa byla přeznačena a už okolo vodopádu nevede.

Mohlo by se vám líbit...

Počet komentářů: 3

  1. iv napsal:

    nechápu proč to tam ten de..l zapáskoval,chodí se na vodopády dívat tolik tolik lidí,foto se takřka pořídit nedá ….zajímalo by mě jestli opravdu ty skaly má zanesené na svem katastru

  1. 27.11.2016

    […] Na Díreckém potoce jsou i vodopády. Asi 3 km odtud, kousek nad místem, kde se Dírecký potok vlévá do Berounky, se nachází vodopád Dírka. […]

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *