Vodopád Dírka

Vodopád Dírka, 2015

Vodopád Dírka, 2015

Vodopád Dírka se nachází na Díreckém potoce, kousek od jeho soutoku s řekou Berounkou. Místo leží necelý kilometr jihovýchodně od obce Darová (okres Rokycany).

Dírecký potok protéká po bazaltovém podloží a vodopád na něm leží v nadmořské výšce 295 metrů.

Vodopád patří k nejvyšším a nejkrásnějším na Plzeňsku. Je vysoký více než 3 metry a má poměrně vyrovnaný průtok (v průměru 30 l/s), protože do Díreckého potoka tečou vody z dolů po těžbě černého uhlí a pyritových břidlic u Břas.

Nejjednodušší přístup k vodopádu je od Darovanského dvora po červené TZ, ze které po 400 metrech uhneme u mostku vlevo na pěšinu, která vede po proudu Díreckého potoka. Po cca 200 metrech jsme na místě. Sestup z pěšiny pod vodopád je poněkud náročnější, vede po nezpevněném příkrém svahu, takže po dešti nebo v zimě může být i dost nebezpečný.

Vodopád Dírka, 2015

Dírecký potok nad hlavním vodopádem, 2015

Další možností je spojit návštěvu vodopádu s procházkou okolo Berounky. To doporučujeme nechat auto v obci Sedlecko a po červené TZ se vydat dál. Půjdete okolo Korečnického mlýna, podíváte se na přívoz v Nadrybech, vystoupáte do lesa nad Darovanským dvorem a sejdete k mostku na Díreckému potoku a po pěšině podél potoka dojdete k vodopádu. Cesta tam i zpět měří 10 kilometrů. Větší dobrodruzi vybavení GPS mohou jít i mimo značené trasy a cestu si zkrátí.

Původně se dalo dojít k vodopádu pohodlně podél řeky, vedla tudy i červená TZ. Nový majitel mlýna pod vodopádem vybudoval plot – nechce pohyb turistů po svých pozemcích, takže trasa byla přeznačena a už okolo vodopádu nevede.

Mohlo by se vám líbit...

Počet komentářů: 4

 1. iv napsal:

  nechápu proč to tam ten de..l zapáskoval,chodí se na vodopády dívat tolik tolik lidí,foto se takřka pořídit nedá ….zajímalo by mě jestli opravdu ty skaly má zanesené na svem katastru

  • Jana napsal:

   Jak jsou tam pásky teď netuším, ale tam, kde byly v době naší návštěvy to cca odpovídá katastru.

 2. Miroslav napsal:

  Nechápu proč při zápisu do katastru nebylo zřízeno věcne bremeno?Aby byl zachován průchod 😥

 1. 27.11.2016

  […] Na Díreckém potoce jsou i vodopády. Asi 3 km odtud, kousek nad místem, kde se Dírecký potok vlévá do Berounky, se nachází vodopád Dírka. […]

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *