Naučná stezka Pod zemí

Naučná stezka POD ZEMÍ prochází obcí Nevřeň (Plzeň-sever) a jejím okolím přibližně 12 kilometrů severozápadně od Plzně. Jak už název napovídá, stezka popisuje, co se děje pod povrchem půdy.

Trasa má sedm zastavení a vede od Centra Caolinum v obci Nevřeň až ke vstupu do dolu na kaolin. Měří asi 750 metrů a není okružní.

Zastavení Krtek se nachází hned u Centra Caolinum. O krtkovi se dozvíme nejen, co jí, zda si staví hnízdo, ale i jestli trpí nějakými parazity. Po trase pokračujeme dál, vedou nás cedulky se zkříženým mlátkem a želízkem.

V malé pískovně stojí naučná tabule Kořeny a houby. Popisuje kořenový systém stromů v lese, ale i vztahy mezi kořeny stromů a dalších rostlin a také hub. Kolik kilometrů houbových vláken je asi v jedné lžičce lesní půdy?

Další zastavení se nachází u bývalé plavírny kaolinu a charakterizuje život mravenců. Dominantou panelu je obrovské mraveniště s chodbami a také kresby nejběžnějších našich mravenců.

Tabule s názvem Žížala se věnuje našim druhům žížal, popisuje jejich délku a třeba i vysvětlí, co je to žížalinec.

Od žížaly pokračujeme k Netopýrovi. Které druhy netopýrů zimují v Nevřeni? Co je to echolokace? Jak se liší netopýr velký od netopýra velkého? To jsou otázky, na které se tu dozvíme odpovědi.

K dalším infotabulím musíme sejít po schodech. Nacházejí se totiž u vstupu do dolu. Šestý panel nás provede životem hrabošů.

Poslední tabule s názvem Člověk v podzemí informuje o lidských aktivitách v krajině okolo Nevřeně, a podá tak základní informace všem, kdo nemohou nebo nechtějí navštívit samotné důlní dílo.

Naučná stezka POD ZEMÍ je ideální pro rodiny s dětmi, a to jak svojí délkou, tak náplní naučných tabulí. Na trase jsou instalované dřevěné sochy hub, žížal i prolézací prvek pro děti. Na začátku stezky je dětské hřiště. Jen kočárek bude lepší vzít terénní.

Dostanete se sem autem (parkování v centru obce) nebo autobusem. Vede tudy i cyklotrasa 2293. Občerstvit se můžete v Cetru Caolinum, v obci je i obchod a hospoda.

Mohlo by se vám líbit...

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *