Rozhledna Klínovec

Rozhledna na Klínovci

Původní rozhledna na Klínovci, 3.9.2011

Rozhledna Klínovec se nachází na nejvyšším kopci Krušných hor. Hora Klínovec, která leží 20 km SSV od Karlových Varů, má nadmořskou výšku 1244 metrů.

Na vrcholu Klínovce byla první rozhledna postavena už v roce 1817. Byla dřevěná a poskytovala kruhový rozhled, protože vrchol Klínovce nebyl zalesněn.

V letech 1838 – 1868 stával na Klínovci dřevěný gloriet. V roce 1884 byla postavena osmiboká kamenná Vyhlídková věž císaře Františka Josefa, o devět let později byla přistavěna hospoda a místnost pro hlídače. V roce 1897 zde byla zřízena poštovní stanice.

Přilehlé budovy, 2011

Přilehlé budovy, srpen 2012

Další rozšíření proběhlo v roce 1900 (sál, kuchyň, pokoje), poté byla v roce 1907 vybudována výstavní hala s kazetovým stropem. Ta dnes nese název Sobitschkův sál a na kazetách jsou znázorněny znaky hornických měst Krušných hor.

V roce 1929 byly rozšířeny ubytovací kapacity už na 100 hostů. K dispozici byla garáž pro auta i stáje pro koně.

Za II. světové války sloužil hotel vojenským účelům, po válce k rekreaci armádních zaměstnanců.

Od 70. let 20. století areál hotelu chátral, ale v roce 2003 rozhodlo město Boží Dar o koupi komplexu městskou organizací Služby Boží Dar s.r.o. a od roku 2004 hotel procházel rekonstrukcí. V roce 2009 kupuje rozhlednu město Boží Dar. Rozhledna měla tak špatnou statiku, že musela být v roce 2012 rozbořena a z původních kamenů postavena znovu. Na nejnákladnější úpravy přispěla EU z Programu Cíl 3.

Na 17ti metrovou rozhlednu vystoupáte po 75 schodech. Vyhlídková plošina poskytuje kruhový výhled. Uvidíte Ještěd, Milešovku, elektrárnu Tušimice nebo Prunéřov, Vladař, Šumavu, Andělskou horu, Boží Dar a další.

Na jejím vrcholu jsou umístěny webkamery. Obrázky z nich si můžete prohlédnout zde.

Výhled z Klínovce,

Výhled z Klínovce na Loučnou, srpen 2012

V přízemí rozhledny je expozice o její historii i možnost vidět záběry z webkamer. To ocení handicapovaní návštěvníci, kteří nemohou vystoupat na věž.

Otevírací doba rozhledny Klínovec je od října do dubna 9-17 hod, od května do září 9-19 hodin. V případě nepříznivého počasí je rozhledna uzavřená. Vstupné pro dospělého je v roce 2022 50 Kč, rodinné (2 dospělí + 2 děti) 100 Kč. (Aktuální otevírací dobu najdete zde.)

K rozhledně se dostanete po červená TZ z Božího Daru (4 km) nebo z Loučné pod Klínovcem (2 km od rozcestníku Loučná – bus). Cyklisty dovede např. cyklotrasa 2011. Autem se dostanete až k rozhledně, je zde možné parkování.

V Božím Daru se můžete projít po Naučné stezce Božídarské rašeliniště nebo Ježíškova cesta.

 

Zdroj (kromě uvedených ve zdrojích): Prudík, J., Zeman, L. (2013): Znovuzrození rozhledny na Klínovci. Vydalo město Boží Dar.

Mohlo by se vám líbit...

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *