Hradišťský vrch

Hraďišťský vrch

Hraďišťský vrch, červen 2006

Hradišťský vrch (632 m n.m.) se nachází nedaleko Konstantinových Lázní (okres Tachov). Je to stolová hora tvořená čedičem.

Na vrcholové plošině nalezneme zbytky hradiště z pozdní doby bronzové – patří k největším z této doby (50 ha), v 11.- 4. stol. př.n.l. tu žilo okolo 1000 obyvatel.

 

Na konci 19. století byl na kopci zřízen lom na čedič (fungoval až do roku 1997) a část hradiště mu podlehla. Při pohledu do lomu uvidíme horninu rozpukanou do pěti nebo šestibokých sloupců – to je způsobeno rychlým tuhnutím lávy. Místní čedič je bohatý na olivíny nebo amfiboly, objevuje se i tuf. Na dně lomu se shromažďuje dešťová voda a vzniklo zde jezírko (v roce 2015 je areál lomu  za poplatek přístupný veřejnosti – koupání, zorbing, trampolíny, motokáry).

Hraďišťský vrch

Hraďišťský vrch, červen 2006

Na úpatí kopce se nachází přírodní rezervace Hradišťský vrch, vyhlášená v roce 1990. Leží v nadmořských výškách od 580 do 630m. Na území o rozloze 12,79 ha je chráněn lipový a dubohabrový les a teplomilná doubrava. V podrostu  se vyskytuje kopretina chocholičnatá, hrachor lesní, kručinka německá, skalník celokrajný, na jihu kopce kokořík vonný, vemeník dvoulistý nebo kociánek dvoudomý. Z živočichů jmenujme například sovy kalouse ušatého, puštíka obecného nebo výra velkého.

 

Z Konstantinových Lázní vede na kopecpětikilometrová Naučná stezka Hradišťský vrch se 6 zastávkami. Stezka je vhodná pro pěší – středně náročný terén a seznámí nás geologickou charakteristikou kopce, s lomem, hradištěm, faunou a flórou.

Parkovat můžeme buď u lomu nebo na parkovišti u vlakové a autobusové zastávky. Do Konstantinových Lázní vedou cyklotrasy 306, 2206 nebo 2220.

Mohlo by se vám líbit...

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *