Adršpach – světový unikát v severovýchodních Čechách

Chráněná krajinná oblast Broumovsko ukrývá kromě pestré barokní venkovské krajiny jeden z největších pokladů české přírody. Pod názvem Adršpach tu najdete obec s asi pěti sty obyvateli, zámek a zříceninu hradu. Celosvětově proslulé jsou ale zejména Adršpašské skály, kterým zkráceně a familiérně říkáme Adršpach také.

Adršpach: Starosta a Starostová

Adršpach: Starosta a Starostová

Toto místo je součástí národní přírodní rezervace Adršpašsko-teplické skály. Pojedete-li sem, určitě si ty Teplické nenechte ujít. Adršpašské skály samotné však patří mezi top výlety v Česku. Co je tu k vidění?

Naše největší skalní město tvoří stovky a stovky skalních věží, které zub času vypreparoval z usazenin dna starodávného moře. Jména těch nejslavnějších, jako jsou Starosta, Starostová nebo Milenci, zná skoro každý. Poslední jmenovaná je dokonce ze všech nejvyšší. Měří úctyhodných 81,4 metru.

Adršpach

Adršpach

Čtyři kilometry dlouhá vycházka skalním městem toho ale nabízí o poznání více. Začíná u zatopeného pískovcového lomu s názvem Pískovna a na trase je k vidění i Velký a Malý Adršpašský vodopád a Adršpašské jezírko. Po jeho hladině je dokonce možné se projet na lodi. Zajímavá je i Gotická branka, tedy původní vstup do skal. Goticky skutečně působí, ovšem středověká není. Ludvík Karel Nádherný ji vybudoval až v roce 1839. Nejkrásnější výhled na celé skalní města je pak z vyhlídky, která nese přiléhavý název Velké panorama. I ta se nachází na trase vycházkového okruhu.

Zmínit se sluší i fakt, že vstup do skalního města je pro velký zájem turistů regulován. Platí se sem vstupné a otevírací doba je v hlavní sezóně omezena na čas mezi osmou ranní a šestou odpolední. Ve vedlejší sezóně se tu brány zavírají ještě o hodinu dříve. Pokud by vám zbyl po prohlídce nějaký prostor, který byste chtěli využít procházkou po zajímavém místě někde poblíž, můžete pro tipy na výlety využít například web www.venkazdyden.cz nebo stejnojmennou aplikaci. Ta je ke stažení na Google Play i AppStore.

Mohlo by se vám líbit...

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *