NPP Bozkovské dolomitové jeskyně

Národní přírodní památka Bozkovské dolomitové jeskyně (vyhlášena 1999) se nachází asi 700 metrů severně od obce Bozkov (okres Semily). Rozloha území je 5,24 ha, nadmořská výška se pohybuje mezi 425 a 485 metry.

Jeskyně v metamorfovaném dolomitu jsou největším krasovým systémem v severovýchodních Čechách, měří více než kilometr. Horniny vznikly v siluru, z části vystupují na povrch nezvětrané, někde jsou zvětrané i v hloubce několika desítek metrů. Jeskyně se vytvořily za statisíce let rozpouštěním dolomitu slabě kyselou podzemní vodou.

Bozkovské dolomitové jeskyně

Bozkovské dolomitové jeskyně

V Bozkovských dolomitových jeskyních najdeme kromě klasické krápníkové výzdoby (stalaktity, stalagmity a stalagnáty) také římsy a lišty, někde i trsy jehliček aragonitu. Obdivovat můžeme Sloní uši, Přilbu, Betlém nebo Anděla.

Krásná jsou i „modrozelená“ Labutí jezírka a hlavně jezero v Jezerním dómu, největší podzemní jezero v Čechách.

NPP Bozkovské dolomitové jeskyně slouží jako zimoviště netopýrů ušatého, velkého, a černého nebo vrápence malého.

V roce 2017 slavily jeskyně 70 let od svého objevení.

Jeskyně jsou v délce asi 350 m přístupné veřejnosti. Teplota se pohybuje okolo 8°C, takže doporučujeme teplé oblečení. Otevřeno je leden – březen a listopad – prosinec jen ve všední dny kromě pondělí. V dubnu, květnu a červnu, v září a říjnu je otevřeno každý den. O letních prázdninách je otevřeno každý den kromě pondělí, správa jeskyní doporučuje rezervaci předem. Aktuální otevírací dobu a vstupné najdete na webu Bozkovských dolomitových jeskyní zde.

Vstupné v roce 2020 je 130 Kč, dětské 70 Kč. Chcete-li fotografovat krásy jeskyní, připlatíte si 40 Kč. Ročně jeskyně navštíví více než 70 tisíc návštěvníků.

Návštěvníci se sem dostanou po modré TZ z Bozkova (z náměstí asi 700 m), kde je i parkoviště (placené). Cyklisté přijedou do obce po cyklotrase 4174, pěší turisté využijí modrou, zelenou nebo žlutou (ze Semil 5 km) turistickou značku.

Z Bozkova vychází i naučná stezka Údolím Vošmendy.

Mohlo by se vám líbit...

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *