Farská kyselka
Minerální pramen Farská kyselka se nachází v CHKO Slavkovský les, asi 6 km severně od Mariánských Lázní. Kyselka přirozeně vyvěrá v nadmořské výšce 767 metrů a je tak nejvýše položeným zachyceným pramenem u nás. Své jméno získala podle farního lesa, který původně patřil k faře v Rájově.
Farská kyselka je chutná minerální voda, studená hypotonická hydrogenuhličitan-hořečnatá železnatá kyselka s vyšším obsahem křemíku. Pramen o vydatnosti 10 litrů za minutu je zachycen do kruhové studánky. Nad ní byl už okolo roku 1896 postaven osmiboký dřevěný altán. Ten byl v roce 2011 rekonstruován a nedaleko bylo postaveno i zastřešené sezení pro turisty. Voda ze studánky odtéká strouhou a plní jezírko vedle stavby. Díky obsahu železa jsou jak nádržka, tak jezírko rezavohnědě zbarvené.
V jezírku žije endemická rozsivka (řasa) Pinnularia ferrophila, která jako jedna z mála snese vysokou koncentraci železa. Tento druh byl dosud objeven jen na 3 lokalitách, z nichž 2 jsou ve Slavkovském lese.
Nejlepší přístup k pramenu je z parkoviště u PR Smraďoch (50.0135183N, 12.7141442E) po trase NS Smraďoch a pak po modré turistické trase. Dá se sem ale dojít i z mariánskolázeňského nádraží (celkem 20 km).
Návštěvu Farské kyselky můžete spojit např. s výletem na Naučnou stezku Kladská a tvrziště Kaiserruhe (cca 15 km, mapka zde).
Zdroj (kromě uvedených ve zdrojích):
ŠUBRT, David. Taxonomie, morfologická plasticita, geometrická morfometrika a ekologie druhu Pinnularia ferrophila KRAMMER [online]. Praha, 2007 [cit. 2018-02-17]. Dostupné z: https://botany.natur.cuni.cz/algo/soubory/diplomky/David_Subrt_BP.pdf. Bakalářská práce. Univerzita Karlova. Vedoucí práce Neustupa Jiří.