Zřícenina hradu Gutštejn

Gutštejn, červen 2008

Gutštejn, červen 2008

Zřícenina gotického hradu Gutštejn se nachází na ostrohu nad levým břehem potoka Hadovka, 500 m od dvora Daňkov, 5 km jihovýchodně od Konstantinových Lázní. První zmínka o Gutštejnu pochází z roku 1316, hrad byl rodovým sídlem pánů z Gutštejna, zakladatelem byl pravděpodobně Jetřich z Hroznatovců.

V roce 1422 byl neúspěšně obléhán Husity, od poloviny 16. století se hrad uvádí jako pustý.

Hrad sestává z předhradí a vlastního hradu. Předhradí, z něhož je dnes zachován pouze sklep ve skále, bylo dříve od přístupové cesty odděleno příkopem. Ten je v současné době zasypán. Na severovýchodním nádvoří byla vybudována 25 m vysoká věž s nápadně zaoblenými rohy. Na vrcholu věže roste jalovec obecný (2008), ve věži hnízdí sova pálená (Tyto alba).

Gutštejn

Gutštejn

Po roce 1995 probíhal na hradě archeologický průzkum a hrad byl konzervován. V minulých letech procházel Gutštejn rekonstrukcí.

Veřejnosti je zřícenina Gutštejna na vlastní nebezpečí volně přístupná, vstupné se neplatí.

Ke dvoru Daňkov, kde bývá otevřeno občerstvení, lze dojet autem a zaparkovat tu. Odtud je to asi 500 m po žluté turistické značce ke Gutštejnu.

Pokud pojedete vlakem, je nejlepší vystoupit na vlakové zastávce Strahov. Pak je to ke Gutštejnu asi 3 km pěšky po červené turistické značce.

Kolem hradu prochází Naučná stezka Šipín.

Mohlo by se vám líbit...

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *