Železná hůrka

Železná hůrka, duben 2012

Železná hůrka, duben 2012

Národní přírodní památka Železná hůrka leží v katastru obce Lipová v okrese Cheb, asi 1,3 km jižně od místní části Mýtina a téměř na hranici s Německem. NPP o rozloze 3,5 ha má nadmořskou výšku 570-590 m a byla vyhlášena v roce 1961.

Železná hůrka je zbytkem jedné z nejmladších sopek na území České republiky. Její předpokládané stáří je 150 – 400 tis. let. Byla činná ještě v kvartéru. Na stavbě sopky se podílely minimálně dvě erupce – jedna strombolského a jedna havajského typu. Viditelné jsou vrstvy tufu s pumami a úlomky menilitu.

image001

NPP Železná hůrka, duben 2012

Za objevitele Železné hůrky je považován J. W. Goethe, který sopku navštívil a popsal v roce 1823. V lokalitě se pak těžil štěrk a používal se na silnice. Název sopky vypovídá o nálezech čistého železa. Ochranu sopky navrhoval už v roce 1928 německý vulkanolog Reck, ale v lokalitě se těžilo až do 60. let 20. století.

Železná hůrka, duben 2012

Železná hůrka, duben 2012

Dnes je tedy Železná hůrka opuštěným lomem. Biota je ovlivněna lidskou činností v okolí. Rostou zde javory, břízy, z bylin mochna jarní, prvosenka jarní, drobný polokeř zimostrázek alpský nebo kapradina vratička měsíční. Z živočichů můžete potkat např. srnky, zajíce, z vzácnějších druhů ještěrku obecnou nebo živorodou, popř. zmiji obecnou.

Železná hůrka leží nedaleko cesty, po níž vede žlutá turistická značka z Mýtiny k hraničnímu přechodu Mýtina (Eisenbühl)/Neualbenreuth a cyklotras 2129 a EV13.

NPP Železná hůrka je součástí geoparku Egeria. Asi kilometr od ní se nachází pozůstatek sopečného kráteru – maaru. Sopka Mýtina by měla být dokonce mladší než Železná hůrka.

Mohlo by se vám líbit...

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *