Naučná stezka Koukolova hora – Kotýz

Kaplička

Kaplička na Koukolově hoře, duben 2013

Naučná stezka Koukolova hora – Kotýz začíná v místní části Slavíky (Tmaň, okres Beroun), asi 7 km JZ od Berouna, a končí v NPP Kotýz. NS je zaměřená na přírodu a paleontologické nálezy Českého krasu.

Stezka vybudovaná v roce 2002 je dlouhá necelé 4 kilometry a překonává převýšení přes 260 metrů. Na trase je úvodní tabule a 9 zastavení.

První tabule je úvodní, nachází se nedaleko rozcestníku turistických cest. Podává základní informace o stezce, jejích tvůrcích a samozřejmě i o místech kudy prochází. První zastavení je hned za silnicí. Charakterizuje vznik vápenců Českého krasu, dává informace o Joachimu Barrandovi a ukazuje obrázky zkamenělin hlavonožců, které byly nalezeny ve vápencích.

Ze Slavík se vydáme do kopce po zelené TZ. Jdeme po okraji louky, podél křovin a za chvíli vidíme další tabuli Naučné stezky Koukolova hora – Kotýz, která popisuje výhled z jižního úbočí Koukolovy hory.

Pokračujeme dál. Než vstoupíme do lesa, přečteme si informace na dalším panelu. Zobrazeny jsou teplomilné rostliny jako sasanka lesní (Anemone sylvestris), bělozářka liliovitá (Anthericum liliago), okrotice bílá nebo lilie zlatohlávek (Lilium martagon).

duben 2013

duben 2013

Stále stoupáme do kopce až dojdeme na vrchol Koukolovy hory (471 m n.m.). Hora byla pojmenována po majiteli zdejšího panství v 15. století – Vilému Koukolovi. V roce 1832 byla na vrcholu kopce vystavěna kaple sv. Blažeje. Vrchol vápencové Koukolovy hory byl v minulosti částečně odtěžen. Na tabuli jsou i informace o obci Popovice a Tmaň.

Z vrcholu se kousek vrátíme a pokračujeme dál po zelené TZ. K pátému zastavení je to jen kousíček. Stojí u skalní stěny vrcholu Koukolovy hory. Byly zde nalezeny zkameněliny lilijic a trilobitů. Vápence jsou proměňovány činností vody, vytvořilo se tu několik jeskyní.

Na rozcestí turistických tras Pod Koukolovou horou pokračujeme po žluté TZ a po chvíli vycházíme z lesa. Asi v polovině cesty k silnici stojí další tabule. Věnuje se teplomilným dřevinám (skalník celokrajný, jeřáb muk) a motýlům. Na tabuli jsou zobrazeny siluety několika dravců, a jak zjišťujeme, nad námi právě plachtí káně lesní.

duben 2013

duben 2013

Cesta dál pokračuje po silnici z kopce. Po kilometru dojdeme do osady Havlíčkův mlýn. Sedmé zastavení se nachází u Suchomastského potoka. Popisuje geologickou stavbu a krasové jevy CHKO Český kras.

Kousek vedle se můžete osvěžit vodou z pramene zvaného Zázračný nebo Modrý.

Naučná stezka dál vede do pořádného kopce. V následujících 800 metrech nastoupáme téměř 150 výškových metrů. Pozor, pokud je mokro, cesta může pořádně klouzat.

Osmé zastavení je umístěno u krasového mostu zvaného Axamitova brána. Ten vznikl patrně propadem části stropu jeskyně. Jméno nese brána po archeologovi Janu Axamitovi. Na tabuli jsou vyobrazené byliny tařice skalní nebo rozchodník bílý (Sedum album) nebo bezobratlí stepník rudý a ploskoroh pestrý.

Kotýz, duben 2013

Kotýz, duben 2013

Další zastavení je na návrší Kotýz, kde se nachází stejnojmenná národní přírodní památka. Z textu uvedeném na tabuli získáte informace o fauně a floře Kotýzu a o velkolomu Čertovy schody. Ten si můžete prohlédnout z plošiny, ke které můžete pokračovat pár minut po žluté TZ.

Na návrší Kotýz naučná stezka Koukolova hora – Kotýz končí. Buď se můžete vrátit k Havlíčkovu mlýnu a pak po silnici zpět, a nebo můžete pokračovat po žluté TZ ke Koněpruským jeskyním (cca 1 km).

Parkovat lze v osadě Slavíky a nebo na parkovišti na křižovatce Tmaň, Slavíky rozcestí. U něj je i zastávka autobusu na trase Beroun – Bykoš. Do Slavíků je to z rozcestí asi 750 metrů.

Naučná stezka Koukolova hora – Kotýz je náročnější, není vhodná pro osoby s omezením pohybu, ani pro maminky s kočárky.

Mohlo by se vám líbit...

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *