Národní přírodní památka Suché skály

Suché skály, 30.6.2010

Národní přírodní památka Suché skály se nachází asi 1,5 km východně od Malé Skály (okres Jablonec nad Nisou) na okraji CHKO Český ráj. Z dálky Suché skály připomínají hřbet draka nebo varhany.

NPP byla vyhlášena v roce 1965 na území o rozloze asi 23,5 hektaru. Předmětem ochrany je pískovcový skalní hřeben se smíšenými lesními porosty (AOPK, 2012). Nadmořská výška se pohybuje mezi 430 a 522 metry.

Skalní hřeben, nazývaný také Kantorovy varhany, se táhne v délce asi 300 metrů cca ve směru SZ-JV. Hřeben pokračuje na protější straně údolí Jizery jako Vranovský hřeben.

Skály z křemenného pískovce jsou vysoké od 10 až po 80 metrů. Typická jsou tzv. tektonická zrcadla – hladké plochy vzniklé při pohybech vrstev pískovců.

Flora Suchých skal je poměrně chudá, hlavně díky kyselému podloží. Z části jsou porostlé boreokontinenálním borem. Stejně jako jiné pískovcové oblasti, i zde je problémem invazní borovice vejmutovka (Pinus strobus).

Zajímavá je ornitofauna, zmapováno bylo na 68 druhů ptáků. Z méně běžných druhů jmenujme např. sýce rousného, holuba doupňáka, krahujce obecného, jestřába lesního nebo lejska šedého.

Suché skály jsou už od roku 1893 využívány horolezci. Možná i proto jsou dnes některé skalní bloky nestabilní a hrozí zřícením.

Okolo NPP Suché skály vede modrá TZ z Malé Skály do Koberov a cyklotrasa 4099 (popř. 4170). Krásný pohled na “Sušky” se naskytne z červené TZ (Malá Skála – Besedice) a nebo ještě lépe z vyhlídky pod vrchem Sokol v Besedických skalách (asi 600 m po žluté TZ z Besedic).

Od silnice Malá Skála – Besedice vede Naučná stezka Suché skály, která ale neprochází kolem skal, ale vede na místa s výhledem.

Zdroj (kromě uvedených ve zdrojích):

AOPK (2012): Plán péče o NPP Suché skály 2012-2021[online]. [cit. 2017-02-16]. Dostupné z: http://drusop.nature.cz/ost/archiv/plany_pece/index.php?frame&ID=24327

Mohlo by se vám líbit...

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *