Rotunda Sv. Petra a Pavla ve Starém Plzenci

image003Rotunda sv. Petra a Pavla se nachází v katastru obce Starý Plzenec, asi 10 km jihovýchodně od Plzně, na vrchu Hůrka nad řekou Úslavou. První zmínka o existenci rotundy a vůbec o celém Plzeňském slovanském hradišti je z roku 976 n. l. Tento letopočet dělá z rotundy sv. Petra a Pavla nejstarší a nejvzácnější stavbu v západních Čechách. Od roku 1978 je národní kulturní památkou ČR.

Jedná se o předrománskou otonskou stavbu postavenou z křemencových kvádrů do tvaru válce o průměru 6,5 metru. Tento pravidelný tvar narušuje pouze apsida na východní straně. Rotunda má několik oken, většinu barokních, románské se zachovalo jen jedno. Střecha je pokrytá břidlicí, na jejím vrcholu je pozlacený sekyrkový kříž.

Ve své době tato rotunda fungovala jako velkofarní středisko celého Plzeňska.

Rotunda sv. Petra a Pavla

Rotunda sv. Petra a Pavla

Opravy a úpravy stavby probíhaly v 16. stol., v roce 1878, 20. a 70. léta 20. století a v dubnu a květnu 2008 proběhla celková rekonstrukce.

Uvnitř rotundy je zachovaný renesanční oltářní stůl a byla zde vybudovaná malá výstavka kopií nejvýznamnějších místních archeologických nálezů.

Od rotundy je krásný výhled na město Starý Plzenec i na zříceninu hradu Radyně, která se tyčí na protějším kopci.

Rotunda je přístupná celoročně, interiér stavby jen od května do září, každou 1. sobotu v měsíci od 13. do 16. hodin. Skupiny nad 6 osob se mohou objednat i na jiný čas.

Vchod do stavby

Vchod do stavby

Z centra Starého Plzence dojdeme k rotundě po trase Staroplzenecké naučné stezky, kolem vede i NS Stará Plzeň a kupci.

K rotundě se nejlépe dostaneme ze staroplzenecké Malé Strany do kopce po cestě K Vykopávkám. Na Malé Straně můžeme nechat zaparkované auto, nebo nás sem zaveze autobus MHD 51. Do Starého Plzence jezdí i autobusy ČSAD a vlaky.

Na Hůrce jsou ještě zřetelné základy kaple sv. Vavřince a kostela sv. Kříže.

Rotunda Sv. Petra a Pavla, v pozadí Starý Plzenec a na kopci hrad Radyně

Rotunda Sv. Petra a Pavla, v pozadí Starý Plzenec a na kopci hrad Radyně

Mohlo by se vám líbit...

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *