Pravčická brána

Pravčická brána, srpen 2015

Pravčická brána, srpen 2015

Národní přírodní památka Pravčická brána se nachází 3 km severovýchodně od obce Hřensko (okres Děčín) v nadmořské výšce 415 metrů. Je to největší přirozená skalní brána v Evropě, je symbolem celého národního parku České Švýcarsko. Celková plocha NPP je 23 000 metrů čtverečních a zahrnuje nejen Pravčickou bránu, ale i další skály v okolí.

Pravčická brána vznikala několik milionů let zvětráváním druhohorních kvádrových pískovců. Šířka tohoto útvaru je u dna 26,5 m, otvor má výšku 16 m a šířku 7-8 m, minimální tloušťka  je 3 m, vrcholová plošina brány je 21 m nad jejím dnem.

Pravčická brána není jednoduše dostupná, přesto se počet návštěvníků pohybuje okolo 200 000  za rok. Dovede vás sem červená TZ z Hřenska (4,7 km) a nebo z Mezní louky (5 km). Můžete využít i značení NS Okolím Hřenska. Cesta z obou směrů je do kopce, po schodech, kamenech a písku. Nedoporučujeme pro cyklisty a maminky s kočárky (i když jednu jsme na trase potkali). Cesta byla vybudována už v 70. letech 19. století.

pravcickaChcete-li navštívit přímo Pravčickou bránu a nestačí vám výhled na ni ze značené cesty, musíte zaplatit vstupné (75/25 Kč). Otevřeno je od dubna do října každý den, od listopadu do března jen od pátku do neděle. Horní část Pravčické brány (“most”) už není přístupná veřejnosti, protože chůze návštěvníků způsobuje rychlejší erozi pískovce a hrozilo by zřícení památky. Pravčickou bránu si můžete prohlédnout i z několika dalších vyhlídek v okolí.

U Pravčické brány je zámeček Sokolí hnízdo, vybudovaný v roce 1881 v alpském stylu. Je zde informační centrum, občerstvení a wc. Také se tady můžete ubytovat.

Asi 6 kilometrů JV od Pravčické brány se v Jetřichovických stěnách nachází její menší příbuzná Malá Pravčická brána. K ní vede červená TZ, vzdálenost je 8,3 km.

Cesta k Pravčické bráně z Hřenska, srpen 2015

Cesta k Pravčické bráně z Hřenska, srpen 2015

Mohlo by se vám líbit...

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *