Rozhledna na Kotli

Rozhledna na Kotli se nachází asi 3 km jižně od města Rokycany. Byla postavena na místě původní dřevěné rozhledny, která zde stávala před sto lety, v roce 2014. Stojí na kopci s názvem Kotel, v nadmořské výšce 575 metrů.

kotelRozhledna měří 28 metrů a byla postavena z oceli. Má válcovitý tvar a točité schodiště.

Vyhlídková plošina je v nadmořské výšce 600 metrů, vystoupáte na ni po 142 schodech a poskytuje kruhový rozhled. Při dobré dohlednosti uvidíte vrcholky Brd, Šumavy, Českého lesa nebo Českého středohoří. Orientaci vám usnadní plánek s popisem jednotlivých vrcholů.

Ve výšce asi 10 metrů nad terénem je menší vyhlídková plošina. Z ní je výhled částečně zastíněn stromy, ale návštěvníkům trpícím menšími závratěmi bude dostačovat.

Rozhledna na Kotli je volně přístupná po celý rok, vstupné se neplatí. Výstup je z důvodu bezpečnosti zakázán za větru a při namrzlých schodech.

Vedle rozhledny je vybudované posezení, o kousek vedle stojan na kola. Pod rozhlednou je postupně budována geologická expozice.

kotel1Z rokycanského vlakového nádraží je to k rozhledně na Kotli 4,5 km po modré TZ. Cyklisté využijí cyklotrasu 2127, ze které se napojí na modrou TZ. Po cestě určitě neminete studánku. Po cestě z  Rokycan Pramen krásy, po cestě od Kotlíku studánku Pod Kotlem.

Automobil můžete zaparkovat na parkovišti v lese mezi Rokycany a Veselou (1,8 km).

Mohlo by se vám líbit...

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *