Chalupská slať

Chalupská slať - jezírko, červenec 2009

Chalupská slať – jezírko, červenec 2009

Chalupská slať se nachází v údolí Vydřího potoka, nedaleko obce Borová Lada. Ta leží asi 25 km západně od Prachatic. Chalupská slať se nalézá v nadmořské výšce 897 – 920 m. Slať je součástí přírodní památky Borová Lada (I. zóna Národního parku Šumava). Rozloha činí 115,4 ha, patří sem Chalupská a Novosvětská slať. Obě slati jsou odvodňované Vydřím potokem do Teplé Vltavy.

Předmětem ochrany je přechodové rašeliniště (mezi údolním a náhorním vrchovištěm) se zachovanou faunou a flórou.

V rašeliništi roste kromě borovic (borovice kleč, borovice blatka a jejich kříženec borovice rašelinná) také klikva bahenníšicha černákyhanka sivolistá nebo suchopýr pochvatý. Okraj slati tvoří březové porosty.

Chalupská slať - po těžbě rašeliny

Chalupská slať – po těžbě rašeliny

Na místech, kde byla v minulosti těžena rašelina (na pravé straně povalového chodníku), dnes rostou břízy pýřité, smrky a borovice.

V centru slati se nachází největší rašelinné jezírko v ČR. Má rozlohu 1,3 ha, největší hloubka je cca 1,5 metru. Pomalu zarůstá mechem rašeliníkem (Sphagnum sp.). Na jezírku plavou ostrůvky, kde roste rosnatka okrouhlolistá nebo blatnice bahenní.

Z živočichů můžeme vidět vážky a šídla, ještěrku, kachnu divokou, poláka chocholačku nebo volavku popelavou.

image003Chalupská slať je pro turisty pohodlně přístupná po zelené turistické značce. Naučná stezka, vytvořená v roce 1974, vede po 250 m dlouhém povalovém chodníku, který prochází rašeliništěm k jezírku, kde je vyhlídka. Trasa je vhodná i pro vozíčkáře.

V Blízkosti Chalupské slati se nachází Informační centrum Svinná Lada, kde můžete získat informační letáček o Chalupské slati, informace o dalších turistických cílech v okolí nebo některé zajímavé publikace o Šumavě. Auto je možné nechat na parkovišti Svinná Lada nebo v  Borové Ladě.

Návštěvu Chalupské slati doporučujeme spojit s procházkou po NS Les.

Chalupská slať je prezentovaná na videu Minuta z přírody (ČT).

Mohlo by se vám líbit...

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *