Přírodní rezervace Lopata

PR Lopata, srpen 2009

PR Lopata, srpen 2009

Přírodní rezervace Lopata se nachází v katastru obce Milínov (okr. Plzeň – jih). Byla vyhlášena už v roce 1933.

Rozloha území je 6,67 hektaru, nadmořská výška se pohybuje mezi 430 a 439 metry nad mořem. PR Lopata je součástí EVL Lopata.

Podloží tvoří proterozoické břidlice, droby a částečně buližník. Součástí rezervace je i zřícenina hradu Lopata stojící na buližníkovém suku.

Předmětem ochrany je lipová javořina s bohatou hájovou květenou.

Rostou zde lípa velkolistá (Tilia platyphyllos), dub letní (Quercus robur) i zimní (Quercus petraea) a javor klen (Acer pseudoplatanus). V podrostu najdeme zimolez obecný (Lonicera xylosteum), svízel vonný (Galium odoratum), kopytník evropský (Asarum europaeum), vraní oko čtyřlisté (Paris quadrifolia), žindavu evropskou (Sanicula europaea), samorostlík klasnatý (Actaea spicata), jaterník podléšku (Hepatica nobilis), kokořík mnohokvětý (Polygonatum multiflorum) nebo lilii zlatohlavou (Lilium martagon).

Na skalách roste kapradina osladič obecný (Polypodium vulgare).

PR Lopata, srpen 2009

PR Lopata, srpen 2009

Velmi bohatá je fauna hmyzu a to i díky tomu, že se staré stromy nechávají rozpadat. Žijí zde nosatci, kovařík nebo kozlíček. PR Lopata je lokalitou výskytu brouka páchníka hnědého (Osmoderma eremita).

Z obratlovců se tu vyskytují ptáci, např. holub doupňák (Columba oenas), sýček obecný (Athene noctua) nebo pěnice černohlavá (Sylvia atricapilla). Ze savců např. kuna lesní (Martes martes). A samozřejmě i další živočichové.

Turisté se sem dostanou po Naučné stezce F.X. France nebo po modré TZ ze Šťáhlav nebo Mirošova. Další možností je nechat auto na rozcestí Pod Lopatou a po modré vyšplhat do kopce.

Přírodní rezervace Lopata v minidokumentu České televize Minuta z přírody zde.

Mohlo by se vám líbit...

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *