Pozůstatky kostela sv. Vavřince ve Starém Plzenci

Zbytky kaple, 2007

Zbytky kaple, 2007

Hradní kaple sv. Vavřince se nachází spolu s rotundou sv. Petra a Pavla a zbytky kostela sv. Kříže na kopci Hůrka u Starého Plzence.

Kaple byla zbudována v 11. století. Jednalo se o jednolodní stavbu s apsidou. Kaple byla postupem času několikrát poškozena a později renovována. Nakonec se stala zdrojem stavebního materiálu pro výstavbu domů ve Starém Plzenci.

Základy kostela byly odkryty vykopávkami v letech 1906 a 1920-1921, v této době proběhla i jejich konzervace. V roce 1965 byla konzervace základů částečně obnovena, ale destrukce dále pokračovala.

v říjnu 2010

Zakonzervované pozůstatky kostela v říjnu 2010

Pozůstatky kostela byly až donedávna přístupné. Dnes jsou však základy zasypané. Dle tabule, která překrývá tabuli Naučné stezky kolem Starého Plzence, bylo zdivo kostela zabezpečeno geotextilií a zakryto zásypem. Počítá se s vyznačením kopie půdorysu kostela.

Ještě v roce 2007 se díky k orientaci kopce a dalším přírodním vlivům na místě bývalé kaple vyskytovala řada teplomilných rostlinných druhů jako např. bukvice lékařskátolice srpovitá, bělotrn kulatohlavýjavor babyka aj. Ty byly odstraněny před konzervací základů kostela.

Kostel sv. Vavřince je jednou ze zastávek Staroplzenecké naučné stezky, kolem vede i NS Stará Plzeň a kupci.

Ke kostelu sv. Vavřince se nejlépe dostaneme ze staroplzenecké Malé Strany do kopce po cestě K Vykopávkám. Na Malé Straně můžeme nechat zaparkované auto, nebo nás sem (třeba z Plzně) zaveze autobus MHD 51. Do Starého Plzence jezdí i autobusy ČSAD a vlaky.

Mohlo by se vám líbit...

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *