Přírodní rezervace Rybníčky u Podbořánek

image001Přírodní rezervace Rybníčky u Podbořánek vyhlášená v roce 1990 se nachází u malé obce Podbořánky na západním okraji Středočeského kraje. Rezervace o rozloze 22 ha je součástí přírodního parku Jesenicko a leží v nadmořské výšce od 470 do 496 m.

Předmětem ochrany jsou zachovalá společenstva rašelinišť, mokřadů, vlhkých luk a lesů. V rezervaci leží dva rybníky, Horní a Dolní rybník. Oba leží na Mladotickém potoce, který je přítokem řeky Střely.

Horní rybník

Horní rybník, červenec 2011

Horní rybník je větší, z velké části je porostlý lekníny, roste tu i bublinatka jižní a šejdračka bahenní. Při břehu roste ďáblík bahenní (Calla palustris), šípatka střelolistá (Sagittaria sagittifolia), vachta trojlistá (Menyanthes trifoliata), violka bahenní (Viola palustris) nebo kosatec žlutý (Iris pseudacorus).

Dolní rybník byl v roce 2000 vyčištěn, z rostlin převažuje rdest vzplývavý a lakušník vodní.

Okraj obou rybníků je lemovaný rašeliništěm s rašeliníky (Sphagnum sp.), klikvou bahenní (Oxycoccus palustris) nebo suchopýrem úzkolistým.

Součástí rezervace jsou i trvale posmáčené smrčiny a březové porosty. Na kosených loukách roste upolín nejvyšší (Trollius altissimus), dříve byl z rezervace udáván i prstnatec májový, hadilka obecná nebo kosatec sibiřský (Iris sibirica).

Významný je výskyt čolka horského.

image003Rezervaci můžete navštívit, pokud se vydáte po polních a lesních cestách z Podbořánek (1,5 km), Vysoké Libyně (3 km) nebo Bílova (3 km). Po hrázi Horního rybníka prochází naučná stezka Cestou slovanských bohů (v době naší návštěvy, v červenci 2011 nebyla dobře značená) a Severní modrá jezdecká stezka.

Pokud se sem vydáte v létě, nezapomeňte si nějakou nádobu na borůvky a také košík na houby. Ale pozor, na území rezervace nic trhat ani sbírat nesmíte.

Mohlo by se vám líbit...

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *