Národní přírodní památka Křížky

NPP Křížky, červen 2010

NPP Křížky, červen 2010

Národní přírodní památka Křížky, vyhlášená v roce 1962, chrání hadcový kopeček se vzácnou květenou. Lokalita o rozloze asi 4 ha se nachází u obce Prameny, severovýchodně od Mariánských lázní. Nadmořská výška území se pohybuje okolo 800 m.

Geologickým podložím jsou hadce (serpentinity). Tyto metamorfované, zásadité horniny jsou tmavězelené až černozelené a bohaté na hořčík, který se uvolňuje do okolí. Jeho koncentrace ovlivňuje rostliny, které zde rostou. Na hadce je vázaný rožec kuřičkolistý, endemická rostlina, která se vyskytuje pouze na hadcích Slavskovského lesa. Kvůli jeho zachování byla zrušena původní naučná stezka, která vedla na skalky. Dále zde roste kriticky ohrožený svízel sudetský (vázaný na bazické horniny) nebo sleziník hadcový, sleziník nepravý nebo sleziník severní (Asplenium septentrionale).

Na lokalitě se nachází vřesoviště, kde roste vřes a vřesovec pleťový. Dále se v trávnících vyskytuje prha arnika (Arnica montana), kociánek dvoudomý (Antennaria dioica), zimostrázek alpský (Polygala chamaebuxus), nebo vemeník dvoulistý.

Z živočichů zde vegetuje zmije obecná, užovka hladká, slepýš křehký nebo ještěrka obecná, z motýlů otakárek fenyklový.

NPP Křížky je spásána stádem ovcí a koz, což přispívá k regeneraci vřesoviště a posílení populace rožce kuřičkolistého.

V nejvyšších partiích můžeme vidět tři křížky, které zde byly vztyčeny roku 1859 prý jako poděkování za vyléčení nemoci.

Hadcové skalky v NPP Křížky

Hadcové skalky v NPP Křížky

NPP Křížky je součástí Evropsky významné lokality Upolínová louka – Křížky.

Dnes jsou Křížky veřejnosti přístupné pouze na okraji u silnice, kde jsou dva panely Naučné stezky Mnichovské hadce. Návštěvníky informují o rostlinách, které se zde vyskytují, a také pozemkových spolcích a managementu hadcových lokalit.

Cyklisté se k NPP ležící u silnice mezi obcí Prameny a Nová Ves dostanou po cyklotrase 2135. Pěší turisté využijí zelenou TZ z Pramenů (2,5 km) nebo Bečova nad Teplou (7,7 km).

NPP Křížky přes silnici sousedí s NPP Upolínová louka, kde si můžeme prohlédnout mokřadní louku s typickými rostlinami. Při silnici na Lázně Kynžvart můžeme navštívit naučnou stezku Kladská, která vede okolo stejnojmenného rybníka. Směrem na Mariánské Lázně se nachází naučná stezka Smraďoch.

NPP Křížky jsou zachycené na videu Minuta z přírody (ČT).

Mohlo by se vám líbit...

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *