Nový Herštejn

Nový Herštejn, květen 2008

Nový Herštejn, květen 2008

Zřícenina hradu Nového Herštejna se nachází na kopci 2,5 km severovýchodně od Kdyně (okres Domažlice). Hrad byl založen okolo roku 1340 Buškem II. z Velhartic. V roce 1475 byl hrad dobyt a vypálen bavory. Roku 1496 kupuje panství Půta Švihovský z Rýzmberka a hrad opravuje. V roce 1508 získávají Herštejn zpět Švihovští a od té doby hrad chátral. Dnes už jsou patrné jen zbytky zdí a hradeb.

Nový Herštejn je tvořen základním hradem s obytnou věží (donjon) o základně 16 x 15 m. Zdi jsou silné 2,3 m a jsou v nich patrné střílny, vchod v 1. patře a místa, kde byly upevněny trámy. Okolo jsou zbytky hradeb.

Zeď obytného paláce

Zeď obytného paláce

Návrší se zříceninou porostlé  bukovým lesem bylo vyhlášeno Přírodní rezervací. Proto milovníkům přírody (a rostlin) doporučujeme návštěvu tohoto místa v květnu, kdy kvetou byliny v podrostu bukového lesa.

Hrad je volně přístupný veřejnosti.

Doporučujeme spojit výlet na Nový Herštejn s rozhlednou na Korábu nebo s procházkou přes hradiště Příkopy na Rýzmberk (červená TZ) a zpět cestou okolo vyhlídkového místa, autokempu a hájovny (místní značení červeným a bílým trojúhelníkem).

Parkování je možné na rozcestí Vejpřahy a odtud se vydat po červené TZ. Cyklisté využijí cyklotrasy 2042, 2051 nebo 2193 vedoucí k rozcestí.

 

Mohlo by se vám líbit...

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *