Jižní Morava ukrývá i naše nejmenší pohoří
Když se řekne Jižní Morava, většině lidí vytane na mysli víno, někomu možná i kyselé okurky. My, co rádi cestujeme, tu známe Lednicko-valtický areál zapsaný na seznam kulturních památek UNESCO, stejně jako brněnská Vila Tugendhat. Leckdo by řekl, že milovníci hor si tu u Dyje a Moravy nemohou přijít na své. To by ale byla chyba lávky. Pálava je sice malé, zato však velmi romantické pohoří.
Vápencová bradla, chráněná od roku 1976 jako chráněná krajinná oblast, jako by ani neležela v České republice. Jejich dramatický tvar člověka v mysli přenese o hezkých pár stovek kilometrů jižněji. A nic na tom nemění ani nejvyšší bod na vrcholu Děvína ve výšce 550 metrů nad mořem. Tyhle vrcholky se pnou nad rovinou Jižní Moravy o skoro čtyři stovky metrů výše, a to je znát.
Cenné ale nejsou jen pohledy na asi nejmenší české pohoří z nížiny pod ním. Za to stojí i výhledy z něj. Kde jinde se před vámi otevře obrovská rovina pokračující daleko za hranice s Rakouskem? Jako perla se při pohledu opačným směrem skví hladina dvojice přehradních nádrží Nové Mlýny. Když k tomu přidáme unikátní přírodu v podobě teplomilné stepní a lesostepní vegetace i na ní navázané fauny nebo takové zeměpisné pojmy jako, jakými jsou například Horní Věstonice nebo nedaleký Mikulov, je jasné, že dovolenou na Jižní Moravě či přímo na Pálavě chybu nemůžete udělat.
Složit hlavu ale doporučujeme hned pod ní. Přímo pod zříceninou Dívčích hradů se rozkládá malebná obec se šesti stovkami obyvatel. Kromě ubytování Pavlov nabídne i archeopark, naučnou stezku, přístaviště, vesnickou památkovou rezervaci a samozřejmě dlouhé řady vinic a s nimi souvisejících sklípků.
Nejsme ale ve Středomoří, a tak můžete zapomenout na hotelové resorty. Pro běžnou rodinu ideální řešení – penzion Pavlov také ukrývá. A samozřejmě ne jeden. Každý tu jistě najde takový, který mu vyhovuje. Kvalita i šíře nabídky je tu prostě na jedničku!