Rozhledna Studený vrch

Rozhledna Studený vrch, 6.8.2017

Rozhledna Studený vrch stojí na stejnojmenném kopci (660 m n.m.) asi 7 km severozápadně od Dobříše (okr. Příbram). Kopec, někdy také nazývaný Baba je součástí brdských Hřebenů.

Ve dvacátých letech 20. století na Studeném vrchu Československá armáda postavila třípatrovou triangulační věž. Současná sedmiboká stavba byla vybudována za Protektorátu (v roce 1942) a dál sloužila jako zeměměřičská věž. Budova je postavená z řevnického pískovce, má sklep, 6 pater a výšku 17,5 metru. Vyhlídková plošina se nachází 16,5 metru nad zemí.

Turisté na vyhlídkovou plošinu vystoupají po 81 schodech (7 venku, 74 strmějších uvnitř). Za dobré viditelnosti je možné spatřit blízkou Dobříš, Hostomice nebo kopce Českého krasu a Křivoklátska, ale i hrad Karlštejn, krušnohorský Klínovec, Ještěd, Milešovku nebo Bezděz.

Stavba rozhledny na Studeném vrchu v Brdech je velmi podobná rozhledně Vysoký Kamýk u Protivína a dnes nepřístupným rozhlednám na Svidníku u Obrataně (okr. Pelhřimov), Melechov u Ledče nad Sázavou a na dalších místech. Je to tím, že tak jako devět dalších i tato rozhledna byla vybudována jako geodetická měřící věž.

Nejsnazší cesta k rozhledně je z parkovacího místa na silnici  z Dobříše do Hostomic (49.8114161N, 14.1008872E). Po červené TZ stoupáte jen 2 kilometry. Od vlakové zastávky v Hostomicích je to sem necelých 8 kilometrů (žlutá a červená TZ). Rozcestím Pod Studeným vrchem prochází Naučná stezka Dobří(š) v poznání.

Rozhlednu Studený vrch opravuje a v roce 2004 zpřístupnilo sdružení SERK – Sdružení za ekologický rozvoj krajiny o.s. z Vekého Chlumce.

V roce 2022 je otevřeno o víkendech a státních svátcích od července do září od 10 do 17 hodin, v říjnu do 15 hodin. Otevírací dobu si ale raději zkontrolujte na webu rozhledny zde. Vstupné je dobrovolné. Na rozhledně můžeme zakoupit pohlednice, turistické známky a také občerstvení.

Na svazích Studeného vrchu se dříve těžila železná ruda a pozůstatky po těžbě jsou patrné dodnes.

Zdroje kromě uvedených ve zdrojích: http://www.rozhlednastudenyvrch.estranky.cz/

Mohlo by se vám líbit...

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *