Rozhledna Máminka u Hudlic

Rozhledna Máminka, 20.11.2016

Rozhledna Máminka, 20.11.2016

Rozhledna Máminka stojí na Krušné hoře (606 m n.m.) asi 3 kilometry západně od Hudlic (okres Beroun). Postavena byla v červnu roku 2015 jako pocta maminkám. Tatínci mají u Hudlic alej Tátovku, která vede k parkovišti Na Vartě.

Rozhledna má tvar trojbokého jehlanu a je vysoká 33 metrů. Na jejím vrcholu je korouhvička, viditelná už z dálky. Autory jsou architekti z ateliéru Huť architektury, kteří už projektovali několik podobných rozhleden. Na stavbu bylo použito více než 25 metrů krychlových dřeva a téměř 3,5 tuny oceli.

Rozhlédnout do krajiny se můžete z vyhlídkové plošiny ve 21 metrech nad zemí. Vystoupáte na ni po 98 dubových točitých schodech. Ale pozor, na kruhovou vyhlídkovou plošinu se vejde jen šest osob. Nabízí se výhled na blízké křivoklátské lesy, Brdy, ale i vzdálenější Šumavu, Krušné hory nebo Krkonoše. Vidět je i Cukrák, hora Říp nebo Milešovka. V orientaci vám pomohou panoramatické obrázky s popisky.

Vzhůru nahoru, 20.11.2016

Vzhůru nahoru, 20.11.2016

Vstup je povolen pouze při příznivém počasí a je zdarma. O víkendech v sezóně je u rozhledny občerstvení a možnost zakoupení pohlednic, turistických známek apod. U rozhledny se koná množství akcí, seznam najdete na webu rozhledny nebo obce Hudlice.

Nejkratší cesta na rozhlednu Máminka vede po modré TZ z parkoviště Na Vartě (na mapě zde). Trasa tam i zpět měří cca 3,3 kilometru a nastoupáte asi 100 výškových metrů.

Pokud chcete strávit v okolí Máminky trošku více času, doporučujeme Naučnou stezku Krušná hora – Hudlický vrch, na kterou můžete nastoupit buď na parkovištích Na Vartě nebo Na Úmrlčí, na okraji Nového Jáchymova nebo se na ni napojíte z červené nebo modré TZ z Hudlic. Nejdelší variata trasy pak měří 14,3 kilometru.

Pohled vzhůru, 20.11.2016

Pohled vzhůru, 20.11.2016

V Hudlicích lze navštívit i památník Josefa Jungmanna nebo Hudlickou skálu, kde je také pěkné vyhlídkové místo.

 

Zdroj: uvedené ve zdrojích, dále pak www.obec-hudlice.cz a tabule naučné stezky.

Mohlo by se vám líbit...

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *