Oblík
Kopec Oblík se nachází v Ranském (Lounském) středohoří asi 6 kilometrů severně od Loun. Je součástí CHKO České středohoří. Nadmořská výška nejvyššího místa je 509 metrů.
V roce 1967 byla na Oblíku na ploše o rozloze 23,3 hektaru vyhlášena Národní přírodní rezervace Oblík. Je též součástí EVL Oblík – Srdov – Brník, která chrání stepní a skalní vegetaci a saranče Stenobothrus eurasius.
Kopec vznikl ve třetihorách sopečnou činností, je tvořen čedičovou horninou. Vystupuje z křídových sedimentů. V oblasti vznikají i sesuvy.
Oblík je, spolu s Ranou, ideálním místem na pozorování teplo a suchomilných organismů. Jeho jihozápadní a západní svahy jsou totiž porostlé stepní vegetací. Ta pak přechází ve vegetaci skal, drolin a sutí. Severní část kopce je porostlá suťovým lesem.
Na svazích Oblíku rostou stepní trávy jako ovsíř stepní nebo kavyly. Vyskytuje se zde několik druhů, kavyl olysalý je z nich nejvzácnější, významný je ale i kavyl chlupatý, tenkolistý, sličný nebo Ivanův. Na začátku května tu kvete len rakouský (Linum austriacum), kakost krvavý (Geranium sanquineum), dokvétá velké množství hlaváčků jarních (Adonis vernalis).
Z živočichů zde můžeme potkat užovku hladkou (Coronilla austriaca), dudka chocholatého (Upupa epops) nebo bělořita šedého (Oenanthe oenanthe). Pravděpodobnější je pozorování některého zástupce bezobratlých. Žije tu otakárek fenyklový (Papilio machaon) i ovocný (Iphiclides podalirius), přástevník kostivalový (Euplagia quadripunctaria), spousta druhů střevlíků nebo měkkýšů.
Z vrcholu, kde stával kostelík a poté i maják k navigaci letadel, je kruhový výhled do okolí.
Na Oblík se dostanete např. po zelené TZ z Loun (8 km z náměstí) kolem statku pod Oblíkem. Lze využít i neznačenou cestu z Rané a spojit tak návštěvu obou výrazných kopců.