Přírodní památka Libosad – obora

Valdštejnova lipová alej, červenec 2016

Valdštejnova lipová alej, červenec 2016

Přírodní památka Libosad – obora se nachází nedaleko města Jičín. PP byla vyhlášena v roce 2013 na území o rozloze 42,2 ha. Nadmořská výška se pohybuje mezi 282 a 304 metry nad mořem. Součástí PP je park okolo Valdštejnské lodžie, obora, rybník, ale také Valdštejnova lipová alej.

Předmětem ochrany území je lokalita výskytu brouka páchníka hnědého (Osmoderma eremita), ten je i prioritním naturovým druhem.

Páchník hnědý je brouk, jehož larvy se živí trouchnivějícím dřevem (je saproxylofág) v dutinách stojících stromů (vrba, dub, lípa aj.). Dospělec, který bývá vidět od května do září, se živí mízou stromů.

V PP Libosad – obora jsou zastoupeny ekosystémy jako jsou smíšený lužní les nebo extenzivně sečené louky.

Valdštejská lodžie, červenec 2016

Valdštejnská lodžie, červenec 2016

Park okolo Valdštejnské lodžie byl založen v 17. století, ale většina stromů pochází až z 18. a 19. století. Najdeme zde i několik památných stromů. Rostou tu např. buky lesní červenolisté (Fagus sylvatica ‘Atropunicea’) nebo kaštanovník jedlý (Castanea sativa).

Od roku 2012 je území PP i Evropsky významnou lokalitou.

Turisté se sem dostanou po červené TZ z jičínského Valdštejnova náměstí (2,3 km). Kousek od PP Libosad je železniční stanice Jičín – zastávka na trati Turnov – Hradec Králové a zastávka autobusu Jičín – Sedličky.

Mohlo by se vám líbit...

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *