Naučná stezka Chanovice – Příroda a lesy Pošumaví

Zámek v Chanovicích, 2009

Zámek v Chanovicích, 2009

Naučná stezka Příroda a lesy Pošumaví začíná v obci Chanovice, asi 9 km severně od Horažďovic (okres Klatovy).

Trasa je okružní, dlouhá asi 2,2 km a dá se absolvovat pěšky i na kole.

Naučná stezka Chanovice – Příroda a lesy Pošumaví, vybudovaná v roce 2006, má 9 zastavení. Trasa začíná před chanovickým zámkem, přes jeho park a lesy v okolí nás zavede k rozhledně na Chlumu a ke skanzenu lidové architektury.

První zastavení nás informuje o naučné stezce a je umístěno u zámeckého areálu.

Druhá tabule NS je umístěná v zámeckém parku. Informuje o rostlinách a živočiších, které tu můžeme vidět. V rybníčku pod mohutnými stromy plavou ryby, možná spatříte užovku obojkovou nebo skokana a uvidíte i lekníny a droboučký okřehek. Park opustíme a vydáme se po pěšině do lesa.

Na 3. tabuli naučné stezky se dočtete, jak probíhá obnova lesa a které dřeviny zde byly využity. Další zastavení bude v blízkosti velkých kamenů.

Žižkův kámen, červenec 2009

Žižkův kámen, červenec 2009

Žižkův kámen je příkladem biotitického granodioritu, horniny, která tvoří většinu kopce Chlum. V okolí se vyskytují i další skalní útvary vzniklé zvětráváním, např. tzv. Kadovský viklan. V Žižkově kameni najdete důlek, který zde prý vyseděl Jan Žižka, když odpočíval při dobývání hradu Rabí.

Zastavení U lesovny informuje o historii tesařství v Chanovicích. Na fotografiích si prohlédneme rostliny, které rostou v okolí.

Šestá tabule popisuje činnost Mysliveckého sdružení Chanovice a živočichy, se kterými se můžeme setkat ve zdejší honitbě. Jsou to například: bažanti, koroptve, černá zvěř, srnci nebo zajíci. Vyskytují se tu i sovy (výr, kulíšek nebo sýček), z dravců káně, jestřáb, krahujec nebo dokonce orel mořský. Dobrou noc tu dávají nejen lišky, ale i jezevci nebo kuny.

Okolo krmelce pro vysokou zvěř pokračujeme k další zastávce. Cesta povede trochu do kopce.

Sedmé zastavení Rozhledna Chanovice se nachází na vrchu Chlum v nadmořské výšce 609 metrů. Rozhledna vysoká 31 metrů zde byla postavena v roce 2010 (základní kámen byl položen v roce 2009). Pokud vystoupáte po 136 schodech, naskytne se vám rozhled nejen na Pošumaví, ale i na vrcholy Šumavy, Českého lesa a Brd.

Tabule naučné stezky, 2009

Tabule naučné stezky, 2009

Osmá tabule naučné stezky je umístěna u Expozice lidové architektury. Tento skanzen je provozován Muzeem Dr. Hostaše a Vlastivědnou společností REGIO a je přístupný veřejnosti. Seznámit se tu můžete s chalupami a dalšími stavbami z pošumavských obcí. Dřevo použité na stavbu nejstarší z chalup bylo prý káceno už v roce 1560.

Deváté zastavení je umístěno u lesa pod skanzenem a je totožné s 1. zastavením.

Parkovat můžete u zámku nebo u obchodu níže v obci. Cyklisté přijedou např. po cyklotrase 2162, pěší turisté přijdou po modré nebo žluté TZ.

Mohlo by se vám líbit...

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *