Hrad Přimda

Zřícenina hradu Přimda, září 2006

Zřícenina hradu Přimda, září 2006

Zřícenina hradu Přimda se nachází nad stejnojmenným městem 14 km jižně od Tachova, v nadmořské výšce 848 m. První historická zmínka pochází z roku 1126. S počátkem hradu je však spojen i rok 1121. To byl, podle Kosmovy kroniky, německými šlechtici založen bezejmenný hrad v pohraničí blízko Bělé. Přimda by tak měla být nejstarším kamenným hradem v České republice.

Hrad postavený v románském stylu sloužil na obranu českého území, byl vystavěn na místě, odkud bylo vidět na norimberskou cestu. Hrad sloužil i jako vězení. Panovníci v 15. a 16. století hrad opětovně zastavovali šlechticům, takže často měnil majitele.

Na konci 16. století bylo přimdské panství rozprodáno a tím začíná i chátrání hradu. V 19. století provedl malé opravy tehdejší majitel panství Filip Kolowrat, ve 20. století se hrad opravoval ve 2 etapách, opravy ale nikdy nebyly dokončeny.

V roce 1962 byl hrad vyhlášen národní kulturní památkou. Poslední opravy probíhaly od poloviny roku 2000 do roku 2010.

Hrad se nachází v přírodní rezervaci Přimda. Kolem prochází Přimdská naučná stezka s 12 zastaveními, která začíná u kostela v městě Přimda a je dlouhá 7 km.

Výhled na dálnici D5

Výhled na dálnici D5

Zřícenina, kterou dnes tvoří jen zbytek původní obytné věže, přístavek s prévetem a zbytky hradeb, je částečně volně přístupná po celý rok. Od července do září je možné o sobotách a nedělích absolvovat prohlídku s průvodcem (10-16 hod.). Vstupné pro dospělého je v roce 2022 50 Kč.  Z nádvoří je pěkný výhled do okolí. Aktuální informace najdete na webu Národního památkového ústavu.

Nejsnáze se sem dostaneme po dálnici D5, ze které odbočíme exitem 136 a dojedeme do města Přimda. Parkovat lze na přimdském náměstí, odtud je to ke hradu asi 1500 m, vede tam značená naučná stezka.

Mohlo by se vám líbit...

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *