Hrad Přimda

Zřícenina hradu Přimda, září 2006

Zřícenina hradu Přimda, září 2006

Zřícenina hradu Přimda se nachází nad stejnojmenným městem 14 km jižně od Tachova, v nadmořské výšce 848 m. První historická zmínka pochází z roku 1126. S počátkem hradu je však spojen i rok 1121. To byl, podle Kosmovy kroniky, německými šlechtici založen bezejmenný hrad v pohraničí blízko Bělé. Přimda by tak měla být nejstarším kamenným hradem v České republice.

Hrad postavený v románském stylu sloužil na obranu českého území, byl vystavěn na místě, odkud bylo vidět na norimberskou cestu. Hrad sloužil i jako vězení. Panovníci v 15. a 16. století hrad opětovně zastavovali šlechticům, takže často měnil majitele.

Na konci 16. století bylo přimdské panství rozprodáno a tím začíná i chátrání hradu. V 19. století provedl malé opravy tehdejší majitel panství Filip Kolowrat, ve 20. století se hrad opravoval ve 2 etapách, opravy ale nikdy nebyly dokončeny.

V roce 1962 byl hrad vyhlášen národní kulturní památkou. Poslední opravy probíhaly od poloviny roku 2000 do roku 2010.

Hrad se nachází v přírodní rezervaci Přimda. Kolem prochází Přimdská naučná stezka s 12 zastaveními, která začíná u kostela v městě Přimda a je dlouhá 7 km.

Výhled na dálnici D5

Výhled na dálnici D5

Zřícenina, kterou dnes tvoří jen zbytek původní obytné věže, přístavek s prévetem a zbytky hradeb, je částečně volně přístupná po celý rok. Od července do září je možné o sobotách a nedělích absolvovat prohlídku s průvodcem (10-16 hod.). Vstupné pro dospělého je v červenci 2020 50 Kč, zlevněné 40 Kč.  Z nádvoří je pěkný výhled do okolí.

Nejsnáze se sem dostaneme po dálnici D5, ze které odbočíme exitem 136 a dojedeme do města Přimda. Parkovat lze na přimdském náměstí, odtud je to ke hradu asi 1500 m, vede tam značená naučná stezka.

Mohlo by se vám líbit...

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *