Prachovské skály

Prachovské skály, v pozadí Prachovská jehla, 7.5.2017

Prachovské skály, které jsou jedním ze symbolů Českého ráje, se nachází asi 4 kilometry severozápadně od Jičína. Každoročně sem zavítá velké množství turistů. A že je na co se dívat.

Území je chráněno jako Přírodní rezervace Prachovské skály. Ta byla vyhlášena už v roce 1933 na území o rozloze téměř 262 hektarů. Nadmořská výška se pohybuje mezi 300 a 462 metry nad mořem. Přírodní rezervace leží v CHKO Český ráj. Chrání “skalní město, lesní ekosystém a volně žijící rostliny a živočichy” (Ekoles-projekt, 2008). Cílem je i vést návštěvníky k pozitivnímu vztahu k přírodě.

Prachovské skály jsou pískovcovým skalním městem s typickými skalními útvary – skalní plošinou s údolími, hřbety, kaňony a soutěskami. Ve skalách uvidíte skalní brány nebo okna. Při bližším pohledu na pískovec vám jistě neuniknou ani voštiny vzniklé zvětráváním.

Prachovské skály, 7.5.2017

K nejznámějším pískovcovým útvarům patří Císařská rokle, Prachovská jehla nebo Myší díra (Malá Fortna). K dispozici jsou rozhledy z Vyhlídky Míru, Hlaholské nebo z Vyhlídky Českého ráje (Hraběnčiny). Z té si prohlédnete nejenom Prachovské skály, ale i hrad Trosky.

Území je porostlé bučinami, údolní olšinou nebo borovou doubravou. Na skalách je zachován reliktní bor. Na pasekách roste rulík zlomocný (Atropa bella-donna) nebo sadec konopáč (Eupatorium cannabinum).

Z vzácnějších druhů rostlin se zde vyskytují bledule jarní (Leucojum vernum), vemeník dvoulistý, vranec jedlový a vláskatec tajemný.

Prachovské skály z vyhlídky, 1.7.2010

Prachovské skály jsou návštěvníkům zpřístupněny několika vyhlídkovými okruhy (jeden je i pro kočárky). Jsou značeny tur. značkami KČT a většina z nich vychází z parkoviště u turistické chaty Prachov. Ale lze jít i z Prachova, Horního Lochova nebo Pařezské Lhoty. Parkování u turistické chaty i v Prachově je zpoplatněné (v roce 2020 osobní automobil 80 Kč).

V Prachově i u turistické chaty musíte v sezóně pro vstup do skal zaplatit vstupné (v roce 2020 je to 90/50 Kč). To se využívá pro obnovu návštěvnických tras. Otevřeno je od dubna do října denně od 9 do 17 hodin.

Skály mohou využívat i horolezci.

 

 

Zdroje (kromě uvedených ve zdrojích):

Ekoles-projekt s.r.o. (2008). Plán péče pro PR Prachovské skály [online] [cit. 2017-06-22]. Dostupné z: http://drusop.nature.cz/ost/archiv/plany_pece/index.php?frame&ID=22568

Prachovskeskaly.com

Mohlo by se vám líbit...

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *