Přírodní památka Na Kolmu

vodnisvet

Rybník v PP na Kolmu, květen 2011

Přírodní památka Na Kolmu se nachází asi 10 kilometrů jihozápadně od Tachova. Území leží na katastru obce Lesná (3 km jižně) a má rozlohu 14,23 hektaru. Leží na území CHKO Český les. Nadmořská výška území se pohybuje mezi 600 a 630 metry.

Přírodní památka byla vyhlášena v roce 2012 a chrání několik vodních ploch s výskytem chráněných živočichů (obojživelníků a bobra evropského).

Soustava rybníčků byla vytvořena na počátku 20. století a sloužila k chovu pstruha potočního. Dnes už zde ale ryby nežijí a mělké rybníčky, které jsou z části zarostlé vegetací, tvoří ideální biotop pro rozmnožování obojživelníků. Žijí zde čolek obecný (Triturus vulgaris), čolek horský (Ichthyosaura alpestris) nebo zelení skokani.

K ohroženým rostlinám patří bublinatka jižní.

Rybník na Kolmu, duben 2009

Rybník na Kolmu, duben 2009

Od roku 2005 žijí v kolmské rybniční soustavě také bobři. Ti si území průběžně upravují – kácí stromy. O jejich přítomnosti svědčí i okousané stromy a tzv. skluzy – místa, kde bobři vodu opouští a zase se do ní vrací.

S organismy PP Na Kolmu seznamuje návštěvníky krátká naučná stezka Vodní svět. Na břehu Mulcerova rybníku stojí přístřešek, ze kterého můžete pozorovat bobry. V jeho blízkosti je i posezení.

Přírodní památkou Na Kolmu prochází i Naučná stezka Lesná.

 

Mohlo by se vám líbit...

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *