Plešivec (Brdy)

Výhled z Čertovy kazatelny, 16.7.2017

Kopec Plešivec, také zvaný Olymp Brd, se nachází severně od Jinců (okres Příbram, Středočeský kraj), nad údolím říčky Litavky.

Plešivec má nadmořskou výšku 654 metrů, což není mezi brdskými kopci nijak mnoho, ale vyčnívá svým tvarem a také suťovými poli, která jsou vidět hlavně ze západu. Na svazích Plešivce se v mnoha lomech těžil křemenec. Ten se používal ke stavbě domů, silnic, ale i k výrobě dlažebních kostek pro Prahu. K pozůstatkům po lomech patří i už zmíněná rozsáhlá suťová pole. Probíhala tu také těžba rud železa.

Plešivec nabízí krásné vyhlídky do okolí. Asi nejhezčí výhled poskytuje místo zvané Čertova kazatelna. Nachází se na horní hraně bývalého lomu, takže máte pocit jako byste létali. Uvidíte nejen Střední Brdy s dopadovou plochou Tok, ale i obce jako Jince, Felbabka, Křešín nebo dokonce příbramskou Svatou horu. Jsou tu i lavičky, zastřešěné odpočívadlo, ohniště a samozřejmě i výhledová fotografie s popisky.

Valy hradiště na Plešivci, 16.7.2017

Na Plešivci bylo objeveno hradiště knovízské kultury z doby bronzové. Hradiště mělo rozlohu více než 56 hektarů a jeho zbytky můžeme pozorovat i dnes.

Na Plešivec vystoupáte např. z Jinců po naučné stezce Z Jinec na Olymp Brd (z nádraží 8 km, z Klínku pak po červené TZ). Po téže NZ od nádraží z Rejkovic je to necelé 3 kilometry.

Autem dojedete až k rozcestí Klínek (49.7974814 N, 13.9994556 E), kde se dá zaparkovat a na Plešivec dojít po červené TZ (2 km).

Výhled z Malé skály, 16.7.2017

My doporučujeme si procházku na vrchol Plešivce prodloužit o návštěvu dalších zajímavých míst. Parkujeme na rozcestí Klínek nad Jincemi, vydáváme se do kopce, ale před zastřešeným posezením uhybáme vlevo. Asi po kilometru uvidíme po pravé straně skalní bloky. Jmenují se Malá skála (někdy zvaná Malý Plešivec) a určitě stojí za výšlap. Najdete tu bývalý lom a vyhlídku na Jince. Odtud pokračujeme po lesní silničce na zelenou TZ, po které vystoupáme až na Čertovu kazatelnu. Dál vede červená TZ po okraji Plešiveckého hřebenu, po kraji lomu a po valech hradiště. Na rozcestníku Plešivecký hřeben pokračujeme po modré TZ k rozcestníku Nad jezírkem a po zelené TZ ke Smaragdovému jezírku. To vzniklo na dně lomu a (jak už název napovídá) má modrozelenou barvu.

Smaragdové jezírko, 16.7.2017

Žlutá TZ nás pak vede okolo několika studánek na rozcestí Bezdědičky. Pokračujeme rovně po modré TZ k Viklanu – ten se už ale poměrně dlouho nehýbe. K autu už zbývá jen pár set metrů z kopce po červené značce. Mapku této 10 km dlouhé trasy najdete zde.

Pokud nebudete ještě dost unavení, můžete pokračovat do Křešína do PP Na Horách.

Mohlo by se vám líbit...

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *