Naučná stezka Vladař

vladar_ns1

Naučná stezka Vladař, duben 2014

Naučná stezka Vladař začíná ve Vladořicích, 4 km JV od Žlutic. Stezka je dlouhá asi 1 kilometr a byla vybudována v roce 2009 ZO ČSOP Alter Meles. Trasa je nenáročná, vede po zpevněné cestě a je vhodná i pro maminky s kočárky či handicapované.

Návštěvníky seznámí s horou Vladař, rostlinami a živočichy žijícími v okolí stezky, ale také s historií této oblasti.

Stezka procházející PR Vladař má celkem 9 zastavení. První se nachází v blízkosti rozcestníku Vladořice a popisuje Louky pod Vladařem. Ty jsou prý poslední lokalitou vstavače kukačky na Karlovarsku. Kromě něj zde v suchých trávnících a křovinách roste např. vemeník dvoulistý nebo kapradina vratička měsíční. Z živočichů možná uvidíte užovku hladkou nebo motýla batolce duhového.

Tabule s názvem Pozemkový spolek Vladař charakterizuje význam pozemkových spolků.

Teprve třetí zastavení informuje návštěvníky o naučné stezce Vladař. Součástí tabule je i letecký snímek Vladaře se zakreslenou naučnou stezkou a jejími zastávkami.

Naučná stezka Vladař, duben 2014

Prvosenky na Naučné stezce Vladař, duben 2014

Tabule Přírodní rezervace Vladař informuje o předmětu ochrany přírodní rezervace Vladař. Je samozřejmě doplněna i fotografiemi zmiňovaných druhů.

Natura 2000, soustava chráněných území států Evropské unie, chrání nejcennější stanoviště (a druhy) z pohledu celé Evropy. na tabuli se dočtete, proč je právě Vladař zařazený do soustavy Natura 2000.

Minulost Vladaře a její zkoumání přiblíží cedule s názvem Tajemství minulosti Vladaře.

S konkrétními archeologickými nálezy nás seznámí 7. zastavení Archeologické objevy na Vladaři. Nejstarší pozůstatky, nalezené v cisterně na vodu na vrcholu Vladaře, pocházejí z období 350-400 let před naším letopočtem.

Další tabule je též pro milovníky historie. Popisuje období husitství ve Žlutích a v jejich okolí. V roce 1421 se dokonce odehrála bitva na Vladaři.

Poslední zastavení stojí u odbočky na Vladař. Podává informaci o dalších zajímavých místech v okolí.

Odtud se buď vrátíme zpět do Vladořic a nebo se vydáme po červené TZ do kopce na vrchol Vladaře (doporučujeme). Z něj nás do Vladořic dovede žlutá TZ.

Na naučnou stezku se dostaneme po červené (5 km ze Žlutic, 10 km z Rabštejna nad Střelou) nebo žluté TZ (6,6 km z Chyše, 8,3 km ze Žlutic) nebo po naučné stezce Cesta za pověstí.

Automobil můžete nechat ve Vladořicích, ale není tu mnoho míst k zaparkování.

 

Mohlo by se vám líbit...

1 odpověď

  1. Jaroslava Lišková napsal:

    Na Vladař jsme si udělali výlet včera. Místo je to velmi zajímavé, magické.Snažili jsme se jít po červené TZ a zpět po žluté, ale ten výstup a sestup dolů to bylo něco hrozného. Stezky jsou rozdupané koňmi z farmy pana Váni, takže jsme se brodili a klouzali po kotníky v bahně. To nám pokazilo dojem z celého výletu.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *